Menu główne
Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje wiele działań z zakresu edukacji zdrowotnej. Różnego rodzaju zadania profilaktyczne prowadzone były zarówno w ramach zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu profilaktycznego i wychowawczego szkoły. Uczestniczyliśmy i uczestniczymy w wielu programach, projektach, konkursach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Postanowiliśmy rozpocząć starania o przyjęcie szkoły do sieci szkół promujących zdrowie, aby otrzymać oficjalne potwierdzenie celowości zadań prowadzonych prze całą społeczność szkolną.
Idea programu Szkoła Promująca Zdrowie
Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. Popularyzację idei Szkół Promujących Zdrowie rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-
Nasze działania:
13 listopada 2014 r.: W ramach projektu „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” odbyły się drugie warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Zuzanna Kielak, Kalina Celińska, p. Aneta Karczmarska, p. Robert Lichograj, p. Beata Ługowska i p. Izabela Piwowarczyk. Podczas spotkania uczestnicy zdobywali wiedzę i uczyli się jak stworzyć indywidualny „szyty na miarę potrzeb i możliwości” program współpracy, mający na celu integrację szkoły, uczniów i rodziców. Po burzliwej dyskusji ustalono dwa zadania na rok szkolny 2014/2015. Postanowiono zorganizować warsztaty dla uczniów w trzech kategoriach: kuchenne, fotograficzne i naukowe. Będą one prowadzone przez rodziców. Drugim zadaniem będzie zorganizowanie przedstawienia z okazji Dnia Dziecka. Tym razem aktorami zostaną nauczyciele i rodzice.
17 października 2014 r.: Odbył się finał konkursu pt. "Przedszkolna Gra Edukacyjna 2014", organizowany przez Miejskie Przedszkole Nr 3 w Siedlcach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie "zeróweczki" pod kierunkiem p. Pauliny Gabryszewskiej. Konkurs składał się z dwóch etapów. W ramach I etapu wykonaliśmy przestrzenną pracę plastyczną z surowców wtórnych pt. "Drugie życie plastikowej butelki". Nasi uczniowie przygotowali śliczną świnkę – skarbonkę, która znalazła się na plakacie promującym konkurs oraz karmnik dla ptaków. Obie prace zakwalifikowały się do II etapu konkursu, a był nim Quiz, w którym dzieci mogły wykazać się wiedzą z zakresu przyrody, ekologii, segregacji śmieci. Do wygranej brakowało nam dosłownie kilku punktów. Mimo to, za udział otrzymaliśmy przepiękne nagrody w postaci książek przyrodniczych, przyborów szkolnych oraz pamiątkowych dyplomów. Będziemy robić wszystko, żeby za rok poprawić nasz wynik.
4 października 2014 r.: Nasza szkoła wybrała się na wycieczkę rowerową do Stoku Wiśniewskiego. Pogoda dopisała, uczestnicy również. Wycieczka odbyła się w ramach projektu MEN "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły". A oto relacja z wycieczki przygotowana przez uczennicę klasy VI b – Zuzannę Kielak.
26 września 2014 r.: Uczniowie klas 1a, 2c i 3c także tego samego dnia aktywnie spędzali czas w Krainie Przygód w Iganiach. Dzieci pod opieką opiekunów zjeżdżały na linie, jeździły bryczką zaprzężoną do konia, jeździły kładem. Miały też okazję grać w wirtualne kręgle. Uczniowie wzięli także udział w zawodach -
26 września 2014 r.: Klasy 1b, 1c, 1d, 1e i 1f pod opieką swoich wychowawczyń udały się w podróż do Krainy Przygód w Iganiach.
18 września 2014 r.: Nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanych przez miasto Siedlce rowerowych zawodach zręcznościowych dla szkół podstawowych, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Nasza reprezentacja pod opieką p. Rafała Piątka, której skład poniżej podajemy, zajęła trzecie miejsce:
Julia Słowińska 6A
Zuzanna Dziosa 6B
Julia Zybertowicz 6B
Mateusz Redesiuk 6B
Michał Wyrębiak 6B
Gratulujemy
12 września 2014 r.: Odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne nt. "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach: asp. szt. Januszem Cabajem oraz mł. asp. Edytą Barycką. Uczniowie oddziału przedszkolnego, klas pierwszych i drugich rozmawiali z policjantami o swoim bezpieczeństwie podczas drogi do i ze szkoły. Dowiedzieli się również jak właściwie poruszać się w ruchu drogowym. Na zakończenie obejrzeli krótki film animowany stworzony specjalnie do edukacji tak młodych użytkowników naszych ulic.
15 -
W drugim dniu finałów pokonaliśmy Szkołę Podstawową z Niemodlina 4:3, po czterech bramkach Maćka Rosołka, oraz przegraliśmy ze Szkołą Podstawową nr 1 z Morąga, po honorowym trafieniu Kuby Góralskiego. W godzinach popołudniowych rozegraliśmy mecz półfinałowy, a naszym przeciwnikiem była Szkołą Podstawowa nr 6 ze Śremu. Po fascynującym meczu wygraliśmy 3:2 i awansowaliśmy do wielkiego finału. Bramki w tym meczu strzelali: Maciek Rosołek, Hubert Lubelski i Sebastian Barej.
W ostatnim dniu turnieju przyszło nam rozegrać mecz finałowy. Naszym przeciwnikiem była Szkoła Podstawowa nr 27 z Kielc, którą w rozgrywkach pokonaliśmy 2:0. Tym razem uznaliśmy wyższość rywali, lecz mecz na pewno podobał się kibicom. Wynik 5:6, gdzie wszystkie bramki zdobył król strzelców turnieju Maciek Rosołek, pokazuje, że szczęście było blisko. Pozostał niedosyt, bo mogliśmy być mistrzami Polski, lecz wicemistrzostwo też jest przyjemne. To ogromny sukces Szkoły, miasta Siedlce, rodziców, no i przede wszystkim tych chłopców, którzy łączyli naukę ze sportem w niebywały sposób.
W Skład reprezentacji weszli:
Szymon Czekaluk (6a),
Sebastian Barej (6a),
Hubert Lubelski (6a),
Gracjan Sadokierski (6a),
Kuba Góralski (6a),
Maciek Rosołek (6a),
Jan Mruz (6a),
Mateusz Jarkowski (6a),
Maciek Litwiński (6a),
Mateusz Karczmarski (6a),
Patryk Sopiński (5b).
Ogromne gratulacje!
14 czerwca 2014 r.: Dziewczęta z naszej szkoły uczestniczyły w Turniej koszykówki ulicznej Blacktop organizowany przez TKKF Siedlce. Drużyna w składzie: Wiktoria Woźnica (VIa), Klaudia Rusinek(VIa), Karolina Olędzka(VIa) pod opieką Pani Marty Kamiejsy zajęła I miejsce.
11 czerwca 2014 r.: Uczniowie klas V wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie, który realizowany jest w naszej szkole. Szkolenie przeprowadził absolwent naszej szkoły -
9 maja 2014 r.: W naszej szkole odbyła się kolejna akcja „Zbiórka elektrośmieci”. Zarówno uczniowie, rodzice jak również inni mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość pozbycia się zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zebrany sprzęt był różnorodny, jednak najwięcej zebraliśmy telewizorów. Piątkową zbiórkę uważamy za udaną. Zebraliśmy ok. 1,5 tony elektroodpadów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom elektrozbiórki za zaangażowanie w akcję i ekologiczną postawę.
Szkolny koordynator programu „Moje miasto bez elektrośmieci”
A. Stecińska-
5 maja 2014 r.: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku po raz pierwszy w naszym mieście z inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno -
Celem przedsięwzięcia było wyzwolenie aktywności osób pełnosprawnych na rzecz rozwoju psychospołecznego i emocjonalnego jednostek z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich akceptacja rozpowszechniona przez różnych animatorów życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego. Dobrze, że swoją obecnością mogliśmy wesprzeć tak szczytną ideę.
11 kwietnia 2014 r.: W klasie IIIa odbyły się warsztaty pt.”Bądź bezpieczny w ruchu drogowym”. Zajęcia prowadziły panie: Anna Dyńka -
9 kwietnia 2014 r.: Klasa IV c wraz z wychowawca Panią Anną Szostak zaprosiła nauczycieli i wszystkich uczniów klas IV -
8 kwietnia 2014 r.: Klasa 4 d wraz z wychowawcą Anną Jeznach -
7 kwietnia 2014 r.: W naszej Szkole, zainstalowane zostały dwa urządzenia mierzące poziom hałasu. Jak wiadomo szkoła jest miejscem służącym nie tylko nauce, ale też i nawiązywaniu relacji społecznych. Niestety zdarza się, że poziom hałasu podczas przerw na szkolnych korytarzach przekracza normę. Gdy na korytarzach jest spokój urządzenie świeci się na zielono, gdy panuje harmider zapala się pomarańczowa lampka, gdy poziom hałasu przekracza normę urządzenie świeci na czerwono, wydając przy tym ostrzegawczy dźwięk. Wszystko to w trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów.
28 marca 2014 r.: Klasa II d wraz z wychowawczynią p. Martyną Kurpiewską przygotowała apel z cyklu „Kultura bycia”. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki, które przypominały zasady kulturalnego zachowywania się, używania zwrotów grzecznościowych oraz dbania o higienę osobistą. W spotkaniu wzięły udział klasy I-
22 marca 2014 r.: W pierwszą wiosenną sobotę 22 marca 2014 r. w godz. 10.00 -
21 marca 2014 r.: To pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku nasi uczniowie z klas I-
7 marca 2014 r.: Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy IId otrzymali upominki, a następnie wraz z p. Martyną Kurpiewską wybrali się do Sali Zabaw „Kangurek”. Dzieci bawiły się w basenie z kulkami, pokonywały przeszkody, zjeżdżały ze zjeżdżalni i skakały na piłce. W ramach odpoczynku „łowiły rybki” i liczyły zdobyte punkty, budowały tor samochodowy oraz rysowały na tablicy. Po dwugodzinnych harcach zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
2 marca 2014 r.: Uczniowie klasy Ia, pod kierunkiem wychowawcy Barbary Chomickiej od października 2013 r. do marca 2014 r. realizowali ogólnopolski program „Planeta Energii”.
Jego celem było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku, a także uświadomienie zagrożeń związanych z prądem elektrycznym.
Realizacja programu „Planeta Energii” dała dzieciom ogromną satysfakcje. Na zajęciach wykazywały ogromne zainteresowanie i zaangażowanie. Dominującą metodą pracy było doświadczenie i rozwiązywanie problemów.
Świadomość, że zdobyta wiedza i doświadczenie sprawią, iż dzieci będą bezpieczniejsze w domu i innych miejscach, napawa też radością i przekonaniem, że warto było podjąć się tego zadania.
17 -
Uczestnikami było 45 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach. Dzięki uzyskaniu środków finansowych z Urzędu Miasta Siedlce oraz bezinteresownej pracy wielu osób możliwe stało się zorganizowanie atrakcyjnego wypoczynku dla dzieci.
W czasie półzimowiska uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych i pouczających zajęciach, spotykali się z interesującymi osobami oraz czynnie wypoczywali. W poniedziałek spotkali się z pracownikiem WORD w Siedlcach. Zajęcia dotyczyły prawidłowego i przede wszystkim bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci obejrzały kilka filmów edukacyjnych. Uczestnicy półzimowiska uczyli się między innymi o: bezpiecznych zachowaniach na drodze, bezpiecznych zabawach zimowych i właściwych kontaktach z obcymi osobami. Otrzymali od prowadzącego znaczki odblaskowe i książki pt. „Moje pierwsze prawo jazdy -
Następną atrakcją tego dnia było spotkanie z nauczycielami i uczniami Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach. W podziale na 3 grupy uczniowie poznawali zasady postępowania w przypadku zasłabnięcia, zakrztuszenia, utraty przytomności. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia na fantomach i … kolegach:) Medycy informowali nas również o tym, do kogo można i trzeba zwrócić się o pomoc, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikami takich zdarzeń.
Wtorek rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad właściwego poruszania się po ulicach miasta, ponieważ tego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Śladami Małego Księcia” w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Wśród wielu książek Pani Joanna Krzemińska -
Zabytki naszego miasta mieliśmy możliwość podziwiać nie tylko w czasie spacerów po mieście, ale także z innej perspektywy, bo wybraliśmy się na wystawę prac Pana Piotra Kozaka. Prace nauczyciela uczącego w naszej szkole obejrzeliśmy w Sali Widowiskowej Podlasie.
Uczestnicy półzimowiska wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu pt. „Kraina lodu” w NoveKino Siedlce. Poszliśmy tam przygotowani do konkursu, który poległ na przygotowaniu rysunków, które przedstawiały postać Bałwanka Olafa -
Aby skorzystać z różnorodnych atrakcji i rozwinąć swoje umiejętności pływackie, w czwartek wspólnie wybraliśmy się na spotkanie z przygodą do Parku Wodnego w Siedlcach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, uczniowie chętnie skorzystali też z odrobiny luksusu w postaci jaccuzi…
Uczestnicy przez cały czas trwania półzimowiska brali udział w grach i zabawach ruchowych, integrujących oraz zawodach sportowych.
Na zakończenie wspólnych spotkań wyjechaliśmy na wycieczkę do Siedleckiej Krainy Przygód, w czasie której mieliśmy uczestniczyć w kuligu, jednak pogoda nie była dla nas łaskawa. Organizatorzy zadbali o to, byśmy się nie nudzili i zapewnili wiele atrakcji. Tradycyjnie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas zabawy w farmera – doili krowę, mieli okazję przejechać się bryczką i quadem, uczestniczyli w zabawach na świeżym powietrzu. Z dużym zaangażowaniem grali w piłkę nożną i koszykówkę, a także bawili się na placu zabaw. Na zakończenie, gdy głód dał o sobie znać organizatorzy zaprosili dzieci na ognisko, gdzie każdy samodzielnie mógł upiec sobie kiełbaskę, chociaż
większym zainteresowaniem cieszył się pieczony nad ogniem chlebek.
Za zaangażowanie i świetną atmosferę w grupie wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i słodkie upominki.
11 luty 2014 r.: Cała Polska świętowała Dzień Bezpiecznego Internetu. Z inicjatywy p. Dariusza Einhowta -
Organizatorom dziękujęmy!!!
24 stycznia 2014 r.: W ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-
20 stycznia 2014 r.: Uczniowie odziału przedszkolnego i klas I-
9 stycznia 2014 r.: Nasza szkoła pod opieką Marty Kamiejsy wzięła udział w Międzyszkolnych Zawodach Pływackich Sztafet z okazji otwarcia Parku Wodnego w Siedlcach. Nasza sztafeta w składzie: Olędzka Karolina, Borowik Wiktoria, Kowalczyk Karolina, Skarus Natalia, Olczak Maja, Bareja Filip, Czekaluk Szymon, Barej Sebastian, Iwanek Eryk zajęła II miejsce.
18 listopada 2013 r.: W finale rozgrywek międzyszkolnych w "Dwa ognie" uczniowie z klasy 4a, po zwycięskich meczach z SP nr 9, SP nr 7 i SP nr 6 awansowali do finału rozgrywek, w którym pokonali SP nr 11.
Serdecznie gratulujemy:)
11 listopada 2013 r.: Odbył się coroczny Bieg Niepodległości. Liczna grupa uczniów z naszej szkoły wzięła w nim udział. Trasa liczyła 750 metrów (jedno okrążenie od Urzędu Miasta do ul. Armii Krajowej, ul. Pułaskiego do Kilińskiego, ul. Kochanowskiego do ul. Piłsudskiego i ul. Kilińskiego do mety przy Urzędzie Miasta). Indywidualnie drugie miejsce w kategorii chłopców zajął Hubert Lubelski z klasy 6a. Natomiast w klasyfikacji generalnej szkół podstawowych w kategorii chłopców zajęliśmy 2 miejsce, a w kategorii dziewcząt 3 miejsce.
16 października 2013 r.: Uczniowie klasy 3a udali się na wycieczkę do Korczewa, gdzie zwiedzili Zespół Pałacowo-
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki.
10 października 2013 r.: Klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do lasu niedaleko Lipniaka. Po lesie oprowadzał nas pan leśniczy, który w interesujący sposób opowiadał o swojej pracy, roślinach i zwierzętach, zamieszkujących poszczególne warstwy lasu. Następnie dzieci piekły kiełbaski nad ogniskiem oraz spędziły czas na zabawie na leśnym placu zabaw.
21 czerwca 2013 r.: Dzień sportu w naszej szkole.
18 czerwca 2013 r.: W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 uczniowie klas II -
Szkolni koordynatorzy: mgr Anna Dyńka i mgr Aleksandra Stecińska-
12 czerwca 2013 r.: Odbyło się spotkanie z Panią Stefanią Hęciak dotyczące prawidłowego odżywiania się, pt. "Nie jedz śmieci". Zachęcamy do obejrzenia prezentacji temu poświęconej.
7 czerwca 2013 r.: W związku z akcją dla szkół podstawowych na temat „Promowania zrównoważonego życia ekologicznego” została przeprowadzona w klasie 5a przez wolontariusza z firmy Mostostal W-
10 maja 2013 r.: Tego dnia odbyła się jednodniowa zbiórka w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”, w którym nasza szkoła uczestniczy od kilku miesięcy.
Na akcję odpowiedzieli licznie nasi uczniowie i rodzice, jak również inni okoliczni mieszkańcy. Jesteśmy mile zaskoczeni ilością przyniesionego sprzętu.
Największą liczbę stanowiły telewizory (31 sztuk) oraz monitory komputerowe(31 sztuk), komputery (22 sztuki), odbiorniki radiowe (20 sztuk), odkurzacze(14 sztuk) oraz mnóstwo drobnego sprzętu typu żelazka, czajniki, zasilacze, telefony itp. Zebraliśmy również 9 kg baterii.
Za zebrane elektrośmieci, nasza szkoła otrzyma punkty, za które będzie można odebrać pomoce dydaktyczne i elementy wyposażenia sal.
2 maja 2013 r.: Trzech naszych uczniów zostało laureatami etapu gminno-
Oto nasi laureaci:
I miejsce -
II miejsce -
wyróżnienie -
Podsumowanie tego etapu konkursu nastąpi w czerwcu.
Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi p. Janinie Florczykiewicz.
19 kwietnia 2013 r.: Uczniowie klas I-
22 marca 2013 r.: W związku z realizacją programu "Szkoła promująca zdrowie", tego dnia uczniowie klasy Id z okazji Światowego Dnia Wody, przygotowali przedstawienie pt. „Woda to życie, kochajmy wodę!”. Przypomnieli wszystkim słuchaczom, jak ważną rolę odgrywa woda w przyrodzie oraz życiu codziennym człowieka. W swoich słowach zawarli wiele cennych informacji na temat wody oraz jej znaczenia. Mówili między innymi o tym, że woda jest głównym składnikiem każdego organizmu. Ostrzegali, że bez wody człowiek może przeżyć tylko niecały tydzień. Zalecali, aby każdego dnia wypijać około 2 litrów wody. Udowodnili, że nie bez przyczyny Wodę nazywamy Źródłem Życia.
Aby podkreślić , jak ważna jest rola wody dla wszystkich żywych organizmów, został zorganizowany dla klas I-
12 marca 2013 r.: Odbył się apel dla klas 0 -
Celem apelu było przypomnienie uczniom zasad kulturalnego zachowania oraz przybliżenie wartości, którymi należy się kierować, aby życie było przyjemniejsze, kulturalniejsze i bardziej dla wszystkich przyjazne.
Na początku drugoklasiści prezentowali scenki z książki Grzegorza Kasdepke pt.: „Bon czy ton. Savoir -
7 listopada 2012 r.: W przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Odżywiania, odbył się w naszej szkole apel pod hasłem "5 razy dziennie warzywa i owoce".
Organizatorem byli uczniowie klasy 3d pod kierunkiem wychowawcy: Barbary Chomickiej.
Celem spotkania było:
• edukacja zdrowotna wśród uczniów,
• przybliżenie uczniom zasad właściwego żywienia,
• uświadomienie dzieciom ważności i konieczności spożywania posiłków bogatych w witaminy o każdej porze roku,
• kształtowanie u uczniów pozytywnych postaw zdrowotnych z uświadomieniem własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia.
Mali aktorzy w osobach: doktora Zdrówko, Witaminki, Białka, Tłuszczyku, Cukiereczka oraz Prowadzącego zaprosili widzów do Krainy Zdrowego Żywienia. W niej odgrywały się sceny przybliżające dzieciom wiedzę na temat racjonalnego żywienia, umożliwiającą prawidłowy rozwój, samopoczucie i zdolność do nauki. Monologi i dialogi przeplatane były rytmicznymi piosenkami w wykonaniu całej klasy: "Witaminowe abecadło", "W zdrowym ciele", "Raz, dwa, trzy i cztery wyłączamy komputery".
Na zakończenie przyjaciele z Krainy Zdrowego Żywienia przygotowali dla widzów pytania związane z ich zdrowiem. Odpowiedzi na pytania były kluczem do przewodniego hasła przygotowanej inscenizacji : "PAMIĘTAJ – 5 RAZY DZIENNIE WARZYWA I OWOCE", które głośno odczytała cała widownia.
Atrakcyjnym podsumowaniem spotkania był wiersz recytowany przez Witaminkę w języku białoruskim "Smaczny sniadanak" oraz poczęstunek przybyłych uczniów surowymi warzywami i owocami, przygotowany bardzo estetycznie przez uczniów klasy 3d oraz ich wspaniałych Rodziców.
Cały apel przebiegał w miłej, radosnej i pełnej zainteresowania atmosferze.
6 października 2012 r.: Młodzi piłkarze UKS "Czwórka" Siedlce zdobyli pierwsze miejsce w finałach wojewódzkich III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.
30 lipca – 10 sierpnia 2012 r.: W naszej szkole zorganizowane były półkolonie sportowo -
2 czerwca 2012 r.: Z okazji Dnia Dziecka na ternie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Czwórka z plusem". Pomysłodawcami i organizatorami byli: Dyrektor Przemysław Anusiewicz, nauczyciele i rodzice. Szacujemy, że w festynie uczestniczyło ok. 300 dzieci i ok.150 osób dorosłych. Głównymi atrakcjami imprezy były oblegane przez dzieci konkursy sportowe, w tym mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami szkoły, a wybraną drużyną rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek-
30 stycznia 2012 r.: Grupa studentów III roku pedagogiki społeczno -
14 -
Pierwszy dzień spotkań w czasie półzimowiska, to 14 lutego, czyli Walentynki. Tego dnia uczestników odwiedził artysta plastyk Pan Andrzej Sołtysiuk. Dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych pt. „Walentynkowe wariacje”. Spod pędzli uczniów wyszły przepiękne, kolorowe prace.
Podczas półzimowiska odbyły się spotkania z pracownikami Straży Pożarnej, którzy uczyli udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu: pożaru, wypadku samochodowego, wypadku na akwenach wodnych. Na początku drugiego tygodnia ferii spotkali się z pracownikiem WORD i policjantem, którzy uczyli bezpiecznego poruszania się po ulicach, mówili o bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych.
Dzieci miały okazję również zapoznać się z pracą Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, brały udział w zajęciach pt. "W świecie baśni francuskich" zorganizowanych w Filii Biblioteki Miejskiej nr 5 w Siedlcach.
Uczestnicy półzimowiska uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej, gdzie poznali proces utylizacji i recyklingu odpadów i wzięli udział w konkursie. Uczniowie, dla których segregacja odpadów nie ma tajemnic, otrzymali nagrody.
Dzieci obejrzały również dwie wystawy w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
Niewątpliwą atrakcją i odprężeniem dla uczniów były seanse w Novym Kinie. Oglądali dwa filmy: "Mikołajka" i "Alicję w Krainie Czarów", spotkali się również z Panem Krzysztofem Tomaszewskim, pisarzem tworzącym dla dzieci.
Z wypiekami na twarzach wszyscy uczestnicy wspominają wyjazdy do Lublina, w czasie których mieli okazję obejrzeć dwa spektakle w Teatrze im. H. Ch. Andersena. 17 lutego oglądali przedstawienie pt. "Idziemy po skarb", a 24 lutego balet pt. "Piękna i bestia". Niesamowite stroje, piękna muzyka i wspaniała gra aktorów przeniosła wszystkich w zaczarowany świat teatru.
W trakcie trwania półzimowiska uczniowie ćwiczyli także swoje umiejętności sportowe, rozgrywali mecze w zbijaka i wyścigi rzędów. Doskonale, z tymi trudnymi zadaniami, radzili sobie pierwszoklasiści.
Reasumując, wypoczynek dla uczniów był aktywny i bezpieczny. Uczestnicy półzimowiska kształtowali umiejętności bezpiecznego reagowania w trudnych sytuacjach w ramach spotkań prowadzonych przez zaproszonych gości. Wszystkie działania podjęte w czasie ferii miały na celu nabycie i pogłębienie umiejętności bezpiecznego wypoczynku i stosowanie ich w codziennym życiu.