Menu główne
ROK SZKOLNY 2013/2014
27 czerwca: W naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2013/ 2014.
Na początku głos zabrał dyrektor szkoły pan Przemysław Anusiewicz, który dokonał podsumowania osiągnięć uczniów oraz podziękował wszystkim za współpracę.
Następnie dzieci z klas I - III za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymali odznaki wzorowego ucznia, a uczniowie klas IV - VI świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy 3b pod kierunkiem p. Agnieszki Szymani i klasy 6c pod kierunkiem p. Agnieszki Kordys. Dzieci wakacyjnymi wierszami, śpiewem i tańcem pożegnały rok szkolny, po czym wszyscy pod opieką wychowawców udali się do klas, aby otrzymać upragnione świadectwa.
Życzymy bezpiecznych, wesołych wakacji.
25 czerwca 2014 r.: Odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uczniom naszej szkoły.
15 - 18 czerwca: Ogromny sukces odniosła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach w mini piłce nożnej chłopców na Finale Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który odbył się w Głuchołazach na Opolszczyźnie. Nasi piłkarze, reprezentujący Szkołę, Miasto Siedlce, oraz województwo mazowieckie, w rozgrywkach grupowych poradzili sobie ze Szkołą Podstawową nr 6 ze Śremu 2:0. Bramki w tym meczu strzelili Sebastian Barej i Gracjan Sadokierski. Kolejnym naszym przeciwnikiem byłą Szkoła Podstawowa nr 27 z Kielc, którą pokonaliśmy również 2:0 po bramkach Janka Mroza i Maćka Rosołka. Pierwszy dzień zmagań zakonczył pojedynek ze Szkołą Podstawową nr 50 z Lublina, gdzie po zaciętym spotkaniu wygraliśmy 3:2 po bramkach Maćka Rosołka, Kuby Góralskiego i Mateusza Jarkowskiego.
W drugim dniu finałów pokonaliśmy Szkołę Podstawową z Niemodlina 4:3, po czterech bramkach Maćka Rosołka, oraz przegraliśmy ze Szkołą Podstawową nr 1 z Morąga, po honorowym trafieniu Kuby Góralskiego. W godzinach popołudniowych rozegraliśmy mecz półfinałowy, a naszym przeciwnikiem była Szkołą Podstawowa nr 6 ze Śremu. Po fascynującym meczu wygraliśmy 3:2 i awansowaliśmy do wielkiego finału. Bramki w tym meczu strzelali: Maciek Rosołek, Hubert Lubelski i Sebastian Barej.
W ostatnim dniu turnieju przyszło nam rozegrać mecz finałowy. Naszym przeciwnikiem była Szkoła Podstawowa nr 27 z Kielc, którą w rozgrywkach pokonaliśmy 2:0. Tym razem uznaliśmy wyższość rywali, lecz mecz na pewno podobał się kibicom. Wynik 5:6, gdzie wszystkie bramki zdobył król strzelców turnieju Maciek Rosołek, pokazuje, że szczęście było blisko. Pozostał niedosyt, bo mogliśmy być mistrzami Polski, lecz wicemistrzostwo też jest przyjemne. To ogromny sukces Szkoły, miasta Siedlce, rodziców, no i przede wszystkim tych chłopców, którzy łączyli naukę ze sportem w niebywały sposób.
W Skład reprezentacji weszli:
Szymon Czekaluk (6a),
Sebastian Barej (6a),
Hubert Lubelski (6a),
Gracjan Sadokierski (6a),
Kuba Góralski (6a),
Maciek Rosołek (6a),
Jan Mruz (6a),
Mateusz Jarkowski (6a),
Maciek Litwiński (6a),
Mateusz Karczmarski (6a),
Patryk Sopiński (5b).
Ogromne gratulacje!
16 czerwca: W naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch wspaniałych pokazach eksperymentów chemicznych. Prezentująca je grupa „Mikstura” przedstawiła wiele ciekawostek dotyczących chemii, które mogą się przydać w życiu codziennym.
Uczniowie mieli szansę uczestniczenia w niektórych eksperymentach. Najbardziej widowiskowym był eksperyment nazywany „Pastą dla słonia”, który wywołał na twarzach dzieci uśmiech i zaskoczenie. Zachwyt wzbudziły również eksperymenty z suchym lodem oraz z palącym się banknotem jednej z naszych nauczycielek :). Mamy nadzieję, że po wakacjach uda się zorganizować kolejne spotkanie. Pokazy w naszej szkole zorganizowała pani Justyna Troć.
16 czerwca: W Siedleckiej Katedrze gościły znaki Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, podarowana 30 lat temu przez Św. Jana Pawła II. O 800 rano ks. biskup Kazimierz Gurda odprawił Mszę Św., w której uczestniczyły poczty sztandarowe z siedleckich szkół. Potem znaki wędrowały ulicami naszego miasta, niesione przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Był czas na modlitwę, śpiew i adorację. Z Siedlec znaki zostaną przekazane do Woli Gułowskiej. Spotkanie w Krakowie już za dwa lata. Zapraszamy!
14 czerwca: Dziewczęta z naszej szkoły uczestniczyły w Turniej koszykówki ulicznej Blacktop organizowany przez TKKF Siedlce. Drużyna w składzie: Wiktoria Woźnica (VIa), Klaudia Rusinek(VIa), Karolina Olędzka(VIa) pod opieką Pani Marty Kamiejsy zajęła I miejsce.
13 czerwca: „Siedlce - moje miasto”. Po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs fotograficzny. Tym razem, uczniowie mieli za zadanie pokazać na fotografiach nasze miasto - Siedlce.
Tym razem zostały wybrane 4 prace. Najlepszym zdjęciem okazało się zdjęcie Karola Mateńki z klasy Va. Drugie miejsce zdobył Maciej Litwiński z kl.VIa, a trzecie miejsce Jacek Mieścicki z klasy VIc. Wyróżnienie otrzymała Emilia Skóra z kl.Vb. W galerii przedstawiamy Wam wszystkie wyróżnione prace.
12 czerwca: Uczniowie klas: 1a, 1b i 1c pod opieką pań: Barbary Chomickiej, Marii Kańskiej, Agnieszki Smolińskiej i Pauliny Krawczyk pojechali na wycieczkę do Białowieży. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży oraz obejrzeli żubry i inne okazy zwierząt w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Na zakończenie wyjazdu dzieci odwiedziły Polanę „Żubr”, gdzie piekły kiełbaski i bawiły się na świeżym powietrzu. Wyjazd był bardzo udany!
11 czerwca: Uczniowie klas V wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie, który realizowany jest w naszej szkole. Szkolenie przeprowadził absolwent naszej szkoły - lekarz Jarosław Gadomski. Uczniowie słuchali z uwagą i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
10 czerwca: Uczniowie klas 4c i 5b pod opieką Pani Stefanii Kowaluk, Pani Anny Szostak i Pana Damiana Guzka udali się na wycieczkę do Warszawy. Świetna zabawa rozpoczęła się już w autokarze - Pani pilot zaproponowała uczniom konkurs z nagrodami, zwycięzcami zostali Filip i Patryk z klasy 5b. Pierwszym punktem programu była wizyta w Teatrze Rampa, w którym obejrzeli teatralną adaptację powieści Kornela Makuszyńskiego pt. "Awantura o Basię". Trwająca 120 minut sztuka teatralna zachwyciła młodych widzów. Postacią która zrobiła największe wrażenie na publiczności była Babcia Tańska grana przez Panią Mirosławę Krajewską, najprawdopodobniej dlatego ... "że miała już 70 lat...":). W doskonałych humorach udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Panie przewodniczki bardzo ciekawie opowiadały uczestnikom wycieczki o pięknych, egzotycznych roślinach. Pachnące kwiaty, rośliny użytkowe takie jak bananowce, kakaowce czy drzewa kawowe zachwyciły swoim wyglądem i zapachem wszystkich uczestników wyjazdu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny mięsożerne... ciekawe dlaczego?;) Kolejnym punktem programu było odwiedzenie MANUFAKTURY CUKIERKÓW. Uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób powstają małe, słodkie arcydzieła. Obejrzeli cały proces tworzenia, od momentu wylania cukru na stół, po złożenie i jego skrojenie. Wszystkie etapy tworzenia smakołyków były wykonane w bardzo widowiskowy sposób, jednak najbardziej imponująca była sprawność i szybkość jednej z Pań, która zajmowała się krojeniem długich karmelków. W Manufakturze można było spróbować różnych smaków cukierków, pyszne były te o smaku rabarbaru, które dodatkowo barwiły język na kosmicznie zielony kolor. Na koniec uczniowie wzięli udział w quizie, w którym nagrodami były bajecznie kolorowe lizaki. Wszyscy uczestnicy pokazu na jego zakończenie otrzymali od organizatorów paczkę cukierków i lizaka. Po krótkim spacerze dotarli w doskonałych humorach do autokaru i udali się w drogę powrotną do Siedlec, gdzie na wszystkich uczestników czekali stęsknieni rodzice.
7 czerwca: Z okazji Dnia Dziecka na terenie naszej szkoły, już po raz drugi odbył się festyn rodzinny pod hasłem: "Czwórka z plusem". Organizatorami byli: Dyrektor Szkoły p. Przemysław Anusiewicz, nauczyciele i rodzice. Pogoda nam sprzyjała, więc i frekwencja również. A było na co popatrzeć i czego posłuchać. Rozpoczęliśmy koncertem zespołu "Orkiestra Dni Naszych". Następnie swój kunszt sportowy zademonstrowały dzieci z Siedleckiego Klubu Karate pod kierunkiem p. Ilony Mroczkowskiej. Po pokazie małych karateków, na scenie zaśpiewały dwie uczennice naszej szkoły: Magdalena Jabłkowska i Aleksandra Michalska. Po udanym występie młodych artystek sceną zawładnął siedlecki zespół bluesowy "Franek Blues Band". Przy dźwiękach tej muzyki na plac wjechali przedstawiciele Siedleckiego Klubu Motocyklowego "Gryf". Panowie zaprezentowali dzieciom swoje wspaniałe maszyny. Na szkolnym boisku p. Marta Kamiejsa przeprowadziła rodzinne zawody sportowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prowadzący festyn: Krzysztof Sikorski i Mirosław Greluk licytowali obrazy ofiarowane przez siedleckich artystów malarzy: Tomasza Nowaka, Mirka Greluka, Piotra Kozaka i Roberta Szymani. Można było również zakupić prace plastyczne wykonane przez uczniów z naszej szkoły. Przy dźwięku syreny na plac wjechał wóz strażacki, który wzbudził ogromne zainteresowanie dzieci. Nasi milusińscy mogli dokładnie obejrzeć i zapoznać się z wnętrzem pojazdu. Nie brakowało również innych atrakcji dla dzieci. Był dmuchany zamek i "malowanie twarzy". Tu kolejki nie miały końca. Organizatorzy zadbali także o podniebienia wszystkich przybyłych gości. Można było skonsumować lody, kiełbaski z grilla i ciasta przygotowane przez rodziców. Na zakończenie zobaczyliśmy koncert siedleckiego zespołu "Ludzie Szeryfa". Dźwięki muzyki country wprowadziły nas w miły nastrój i w dobrych humorach wróciliśmy do swoich domów. Bardzo się cieszymy, że dzięki pomocy i hojności naszych rodziców mogliśmy kontynuować to przedsięwzięcie.
6 - 8 czerwca: W Siedlcach odbył się finał Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców. W turnieju brały udział najlepsze szkoły z województwa mazowieckiego, a wśród nich Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach. W grupie rywalizowaliśmy ze Szkołami z Piastowa, Radzymina i Radomia.
SP 4 Siedlce vs Radom 2 : 2
SP 4 Siedlce vs Piastów 5 : 3
SP 4 Siedlce vs Radzymin 5 : 1
W półfinale przyszło nam się zmierzyć z klasą sportową Wisły Płock, gdzie po dogrywce pokonaliśmy zespół reprezentujący Szkołę Podstawową z Płocka 4 : 3.
Mecz finałowy to pojedynek z drużyną reprezentującą Szkołę Podstawową z Radomia. Po bardzo ciekawym meczu, to właśnie chłopcy reprezentujący Szkołę Podstawową nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach wygrali spotkanie 2 : 1 i w nagrodę będą reprezentować Siedlce, oraz województwo mazowieckie na Finale Ogólnopolskim Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który odbędzie się w dniach 15 - 18 czerwca 2014 roku w Głuchołazach na Dolnym Śląsku. (Pełny harmonogram rozegranych meczy)
2 - 6 czerwca: Klasa 3a pod opieką wychowawczyni Anny Dyńki, pedagoga szkolnego pani Mai Barszczak oraz nauczyciela bibliotekarza pana Rafała Piątka uczestniczyła w Zielonej Szkole w miejscowości Murzasichle.
Pierwszego dnia podziwialiśmy zabytki Krakowa. Zwiedzaliśmy Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice. Widzieliśmy Pomnik Smoka Wawelskiego, przypomnieliśmy sobie legendę z nim związaną. Oglądaliśmy również najstarsze budynki Uniwersytetu. Atrakcją było wysłuchanie hejnału z Wieży Mariackiej. Następnego dnia rozpoczęliśmy naszą przygodę z górami. Pierwsza wędrówka to spacer po Dolinie Kościeliskiej i choć pogoda nam nie dopisała, na humor nie mogliśmy narzekać. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Dzień trzeci naszej wyprawy spędziliśmy na zwiedzaniu Zakopanego. Zobaczyliśmy kościółek na Jaszczurówce oraz cmentarz na Pęksowym Brzysku. Weszliśmy na skocznię narciarską. Następnie wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy widoki. Kolejnego dnia wybraliśmy się na Rusinową Polanę. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce.
Wszyscy uczestnicy zielonej szkoły powrócili do domu bardzo dobrych humorach :)
30 maja: W Publicznym Gimnazjum nr 2 w Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie XXIII edycji Międzynarodowego Konkursu KANGUR w Regionie Siedleckim.
Wśród nagrodzonych wynikiem bardzo dobrym znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
• Maciej Karabin, kl. 4d
• Aleksandra Michalska, kl. 5b
• Mateusz Jarkowski, kl. 6a
• Jakub Góralski, kl. 6a
• Marcin Grochowski, kl. 6b
Warto dodać, że 10 uczniów naszej szkoły zostało wyróżnionych w tym konkursie. Są to:
z klas 2: Magda Jabłkowska
z klas 3: Miłosz Powałka, Ania Kozak
z klas 4: Marysia Lichograj, Julia Karabin, Wiktoria Langowska
z klas 5: Michał Wyrębiak, Zuzanna Kielak, Jakub Siłuszyk
z klas 6: Gabriela Włodek
Nasza szkoła została wyróżniona za liczny udział w Kangurze (91 osób zgłoszonych).
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Już dziś zapraszamy do udziału w Kangurze w przyszłym roku.
Szkolny koordynator konkursu
Agnieszka Protasiuk
29 maja: W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnej Ligi Przedmiotowej. W bieżącym roku uczniowie naszej szkoły zdobyli również bardzo wysokie lokaty w tym konkursie. Nagrody i dyplomy z rąk Prezydenta Miasta Siedlce otrzymali:
• Mateusz Jarkowski - II miejsce w lidze z wychowania fizycznego, nauczyciel przygotowujący - pan Przemysław Anusiewicz,
• Maciej Litwiński - II miejsce w lidze z wychowania fizycznego, nauczyciel przygotowujący - pan Przemysław Anusiewicz,
• Jakub Góralski - II miejsce w lidze z języka angielskiego, nauczyciel przygotowujący - pani Agnieszki Kordys,
• Aleksandra Michalska - III miejsce w lidze z techniki, nauczyciel przygotowujący - pan Piotr Kozak.
Uczniom, rodzicom i opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
20 maja: Odbył się XXXI konkurs recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowały w kategorii dzieci młodszych - Olga Woźniak z klasy 3c, zaś w kategorii dzieci starszych Zuzia Kielak i Ola Michalska z klasy 5b.
Ola Michalska zdobyła wyróżnienie.
20 maja: Wczesnym rankiem klasy 4a, 4b i 4d pod opieką pań: Teresy Szyby, Jolanty Niewęgłowskiej i Anny Jeznach - Mierzejewskiej wyruszyły na wycieczkę do Łomży i okolic. Pierwszym punktem programu był Teatr Lalki i Aktora, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji teatralnej, obejrzeli piękny spektakl „Madejowe łoże” i zwiedzili budynek. Następnie był długi spacer po mieście. Zobaczyliśmy najpiękniejsze zabytki, w tym Katedrę Św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela - jeden z najstarszych zabytków tego regionu Polski, urokliwe zaułki, kamienice i ratusz. Potem przejechaliśmy do Nowogrodu. Tam, na malowniczej skarpie, usytuowany jest Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika. Jest jednym z dwóch najstarszych w Polsce. Uczniowie podziwiali piękne, bogato wyposażone chaty, olejarnię, kuźnię, pasiekę, figurę św. Jana Nepomucena czy zbiór wycinanek kurpiowskich. Zachwycili się także otoczeniem: pejzażem, łąkami, ścieżkami i kwiatami. Na koniec zjedli regionalny posiłek i pełni wrażeń wrócili do Siedlec.
14 - 16 maja: Uczniowie z klas 5a i 6a wraz z wychowawczyniami, p. Hanną Sadowską i p. Agnieszką Protasiuk oraz z panem dyrektorem Przemysławem Anusiewiczem, byli na wycieczce w Pieninach.
Pierwszego dnia zwiedzali drewniany kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim.
W kościele, wpisanym na listę zabytków UNESCO, podziwiali niespotykaną różnobarwność i wzorzystość najstarszej, w całości zachowanej, europejskiej polichromii na drewnie, która pokrywa niemal całe wnętrze świątyni.
Następnie uczniowie udali się do Zakopanego. W stolicy Tatr oglądali Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Odwiedzili również Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie podziwiali witraż przedstawiający zamach na Św. Jana Pawła II. W czasie spaceru po Krupówkach, mogli kupić pamiątki. Oglądali skocznie narciarskie Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha – położone obok siebie – o punktach konstrukcyjnych K 85, 65 i 35. Kompleks powstał w 1950 roku. Na największej skoczni, Średniej Krokwi, odbywały się m.in. mistrzostwa świata, konkursy uniwersjady, czy wielokrotnie mistrzostwa Polski. Na mniejszych, Małej Krokwi (K65) oraz Maleńkiej Krokwi (K35) często rozgrywają się zawody młodych skoczków, w tym Lotos Cup.
Uczniowie obejrzeli również najstarszą część Zakopanego. Następnie przejechali do Szczawnicy na obiadokolację i zakwaterowanie w ośrodku.
Drugiego dnia podziwiali piękno Pienin. Oglądali film przyrodniczy oraz wystawę pt.„Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”, które prezentowały zagadnienia dotyczące ochrony przyrody, geologii, architektury, etnografii i ekologii. Mieli również okazję zobaczyć makietę Pienin. Poznali historię motyla niepyłka Apollo.
Uczniowie zwiedzili także ruiny Zamku w Czorsztynie, którego najstarsza część pochodziła z II połowy XIII wieku. W przeszłości zamek odgrywał ważną rolę w gospodarce kraju. Został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego i dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Rezydował w niej starosta, funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.
Z tarasu widokowego roztaczał się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, Tatry i rezerwat „Zielone Skałki”.
Uczniowie mieli okazję przepłynąć statkiem Jezioro Czorsztyńskie. Byli na największej w Polsce zaporze ziemnej Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne.
Niektórzy po raz pierwszy przekroczyli granicę naszego kraju, ponieważ jedną z atrakcji było zwiedzenie kilku zabytków na Słowacji. Były to m.in. Czerwony Klasztor, który został ufundowany w 1319 roku przez Kokosza Berzewiczego. Ów magnat węgierski został ukarany za zabójstwo Chyderyka od Gyorgów przykazem ufundowania sześciu obiektów klasztornych i zamówienia czterech tysięcy mszy. Zabytkowy klasztor na początku był siedzibą zakonu kartuzów i kamedułów. Na terenie klasztoru znajduje się gotycki kościół pw. Św. Antoniego budowany od 1360 do 1400 roku. Oglądali również domek kameduła.
Wieczorem w ośrodku uczniowie wspólnie bawili się na dyskotece.
Trzeciego dnia zwiedzili Zamek w Nidzicy, który leży na terenie Spisza, nad sztucznym zalewem, na krańcu Pienin Spiskich zwanych również Hombarkami.
W dobrych humorach wyruszyli w drogę powrotną do Siedlec. W miejscowości Książ Wielki przed daleką drogą uczniowie wraz z opiekunami zjedli pyszny obiad w restauracji Zameczek.
16 maja: W naszej bibliotece gościł pan Jacek Jastrzębski znany na polskiej scenie komiksowej pasjonat i kolekcjoner. Przeprowadził ciekawe spotkanie z klasami drugimi na temat historii komiksu, ciekawych tytułów oraz odpowiedział na wiele pytań zadanych przez dzieci.
15 maja 2014 r.: Szkołę Podstawową nr 4 w Siedlcach odwiedzili przedstawiciele organizacji Migam.pl. Celem spotkania była nauka polskiego języka migowego (PJM). Uczniowie poznawali alfabet języka migowego oraz podstawowe zwroty (zdania), które przydają się podczas kontaktu z osobą niesłyszącą. Zajęcia spotkały się z pozytywną reakcją zarówno starszych jak i młodszych uczniów naszej szkoły. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem poznawali nowy sposób komunikacji i wykazywali chęć dalszej nauki.
9 maja: W naszej szkole odbyła się kolejna akcja „Zbiórka elektrośmieci”. Zarówno uczniowie, rodzice jak również inni mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość pozbycia się zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zebrany sprzęt był różnorodny, jednak najwięcej zebraliśmy telewizorów. Piątkową zbiórkę uważamy za udaną. Zebraliśmy ok. 1,5 tony elektroodpadów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom elektrozbiórki za zaangażowanie w akcję i ekologiczną postawę.
Szkolny koordynator programu „Moje miasto bez elektrośmieci”
A. Stecińska-Wymiatał
8 maja: Odbyły się w bibliotece szkolnej konkursy:
Plastyczny dla klas 1-2 pt „Postać z bajek Tuwima”
I miejsce - Wiktoria Gotowicka klasa 2b
II miejsce - Maciek Wyrębiak klasa 2b
III miejsce - Marysia Kuryło klasa 1c
III miejsce - Julia Bonat klasa 2b
Konkurs wiedzy z lektur dla klas 3
I miejsce - Aleksandra Waldzińska klasa 3a
II miejsce - Jarek Siek klasa 3c
III miejsce - Nikola Podlipniak klasa 3c
III miejsce - Mikołaj Taczalski klasa 3a
6 maja: W Urzędzie Miasta, wyróżniającym się uczniom siedleckich szkół wręczono stypendia naukowe Prezydenta Miasta Siedlce. Stypendium Prezydenta Miasta Siedlce zostało ustanowione w celu wsparcia uczniów zdolnych, z wysoką średnią ocen oraz tych, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub rekreacyjno – sportowymi na szczeblu regionalnym, wojewódzkim (stypendium II stopnia) oraz ponad wojewódzkim bądź międzynarodowym (stypendium I stopnia). Sześć uczennic z naszej Szkoły, Wiktoria Trochimiak 4a, Zuzia Dziosa 5b, Ola Michalska 5b, Klaudia Wyspiańska 5b, Julia Zybertowicz 5b i Malwina Szupłak 6b, odebrały osobiście z rąk Prezydenta Miasta Siedlce w Sali obrad Rady Miasta listy gratulacyjne dla rodziców.
Serdecznie gratulujemy
5 maja: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku po raz pierwszy w naszym mieście z inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach został zorganizowany ten dzień. I edycja Dnia Godności obchodzona była pod hasłem: "Siedlce - Miasto Przyjazne Osobom z Niepełnosprawnością". W tej szczególnej uroczystości swoją obecność zaznaczyła również nasza szkoła. Reprezentowali nas uczniowie z klasy II a wraz z opiekunami: p. B. Ługowską i p. M. Barszczak. Nasi przedstawiciele wzięli udział w uroczystym otwarciu tego święta, które odbyło się na dziedzińcu przed Pałacem Ogińskich. Następnie wszyscy uczestnicy w barwnym pochodzie przez ulice miasta udali się na Plac Wiszniewskiego, gdzie ustawiona była scena, na której prezentowali swój dorobek artystyczny uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Siedlcach.
Celem przedsięwzięcia było wyzwolenie aktywności osób pełnosprawnych na rzecz rozwoju psychospołecznego i emocjonalnego jednostek z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich akceptacja rozpowszechniona przez różnych animatorów życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego. Dobrze, że swoją obecnością mogliśmy wesprzeć tak szczytną ideę.
4 maja: W Dzień Strażaka postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska pracy naszych siedleckich strażaków. W tym celu wybraliśmy się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Wrażeń i emocji było mnóstwo. Zapraszamy już wkrótce do galerii.
3 maja: Uczniowie klasy 6b: Karolina Bortnowska, Adrianna Mróz i Karol Gładysz pod opieką pani wicedyrektor Anny Pluty wzięli udział w uroczystościach miejskich z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
29 kwietnia: Świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klasy 3a, pod opieką pań A. Dyńki, M. Barszczak i A. Smolińskiej przygotowali uroczysty apel. Przedstawienie wspaniale poprowadziła Alicja Taczalska, a w rolę "Konstytucji" wcieliła się Zuzanna Jarosławska. Całości towarzyszył chór szkolny pod opieką pani A. Szymani. Pięknie zaśpiewane pieśni patriotyczne nadały przedstawieniu uroczysty charakter. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Anna Pluta, która zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w uroczystościach zorganizowanych na terenie naszego miasta.
Dzięki takim uroczystościom uczniowie naszej szkoły mogą poczuć się prawdziwymi Polakami. Mają możliwość zdobywania wiedzy na temat swojego kraju.
29 kwietnia: Uczniowie klas IV b i IV c zaprezentowali krótki program artystyczny związany z kanonizacją św. Jana Pawła II. Czwartoklasiści przypomnieli kilka ważnych informacji nt. darów, jakie otrzymał Karol Wojtyła od Pana Boga. W deklamowanych tekstach zwrócili uwagę słuchaczy na to, że każdy z nas otrzymał jakieś zdolności, musimy je jednak w sobie odkryć i pielęgnować, aby nie zmarnować ofiarowanej szansy. Uczniowie klas IV - VI, nauczyciele i dyrekcja z uwagą przysłuchiwali się słowom wypowiadanym o życiu św. Jana Pawła II. Uczniów do apelu przygotowały s. Urszula Krasuska i p. Anna Szostak, okolicznościową dekorację wykonała s. Józefa Kwiatkowska.
24 kwietnia: Naszą szkołę odwiedzili członkowie Koła Pedagogów Plastyków z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Studenci przeprowadzili przygotowane przez siebie warsztaty plastyczne pt: „Magiczny wulkan”. W zajęciach uczestniczyli reprezentanci klas drugich i trzecich. Uczniowie tworzyli z masy solnej i innych materiałów plastycznych wymyśloną przez siebie krainę, w centrum, której znajdował się wulkan. Po wykonaniu prac odbyła się prezentacja wzbogacona o efekty specjalne. Wybuchy wulkanów wzbudziły dużo emocji wśród uczestników i obserwatorów. Podsumowaniem warsztatów był konkurs na najciekawiej wykonaną prezentację. Pierwsze miejsce zajęła klasa 3a.
24 kwietnia: Reprezentacja Szkoły w składzie: Szymon Czekaluk, Sebastian Barej, Hubert Lubelski, Gracjan Sadokierski, Krystian Król, Mateusz Jarkowski, Kuba Góralski, Patryk Sopiński i Maciek Rosołek zwyciężyła w rozgrywanym w czwartek turnieju piłki nożnej. W finale Międzypowiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 6-kach piłkarskich chłopców w roku szkolnym 2013/14 nasza drużyna uzyskała następujące wyniki
SP4 - SP Sadowne: 4:1
SP4 - SP 1 Sokołów Podlaski: 5:0.
Dzięki zwycięstwu nasza drużyna awansowała do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które w dniach 6 - 8 czerwca odbędą się w Siedlcach na obiektach Agencji Rozwoju Miasta.
Serdecznie gratulujemy!
17 - 22 kwietnia: Przerwa świateczna (Wielkanoc)
16 kwietnai 2014 r.: Ostatni tydzień przed Wielkanocą - to czas składania życzeń i świątecznej pamięci o osobach zaprzyjaźnionych z naszą szkołą oraz instytucjach znajdujących się na terenie naszego miasta. W środę 20-osobowa grupa zerówkowiczów, z panią Karoliną Sobol i siostrą od religii, odwiedziła siedzibę Katolickiego Radia Podlasie - radia, które towarzyszy ważnym wydarzeniom społecznym naszego regionu, jak i ważnym wydarzeniom w życiu naszej szkoły. Była to wizyta świąteczna, do której dzieci przygotowywały się w swoim zespole klasowym - ozdabiając kolorowo pisanki i zakładki świąteczne, przygotowując wiersze o tematyce Wielkanocy i ciepłe życzenia pachnące wiosną, słodkim mazurkiem i barankiem z wielkanocnego koszyka. W siedzibie Radia dzieci mogły doświadczyć atmosfery przygotowania audycji radiowych, zobaczyły, jak należy trzymać mikrofon reporterski i obejrzały pokój realizatora programu radiowego. W studiu radiowym dzieci spisały się dzielnie, towarzyszyła im otwartość, spontaniczność i odwaga ... dziennikarska odwaga. Brawo zerówkowicze!
Życzymy Wam Wesołego Alleluja i mokrego śmigusa-dyngusa.
15 kwietnia: W siedleckim II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi odbyło się podsumowanie IV Dyktanda Siedleckiego. Tydzień temu uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i, po raz pierwszy, studenci zmierzyli się z najeżonymi trudnościami ortograficznymi tekstami. W sali gimnastycznej Królówki zebrali się: JM Rektor UPH dr hab. Tamara Zacharuk, profesor nadzwyczajny, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach pani Danuta Nurzyńska-Wereszczyńska, dyrektorzy szkół, sponsorzy Dyktanda, nauczyciele, studenci i uczniowie.
Laureaci I miejsca dostali statuetki Mistrzów Ortografii, laureaci II i III miejsca - nagrody rzeczowe oraz zaproszenie do udziału w kursach „Mądre Dziecko, „Gimnazjalista z Klasą”, „Kwantowy umysł” oraz vouchery do kina. Wszyscy uczestnicy Dyktanda otrzymali drobne upominki i dyplomy za udział w przedsięwzięciu. Dyplomy z podziękowaniem otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów i pracujący w komisjach konkursowych. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się:
Anna Rutkiewicz z SP11 – I miejsce
Alicja Wróblewska SP12 – II miejsce
Mateusz Karczewski SP11 – III miejsce
Tytuł Szkoły Mistrzów Ortografii przypadł Szkole Podstawowej nr 11, Publicznemu Gimnazjum nr 3 oraz IV Liceum Ogólnokształcącemu im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
Na zakończenie posłuchaliśmy piosenek i recytacji w wykonaniu uczniów. Szkoły podstawowe reprezentowały uczennice Czwórki: Magdalena Jabłkowska z 2a, która wykonała utwór „W pracowni mistrza zegarmistrza” oraz Aleksandra Michalska z 5b, która zaśpiewała piosenkę „Żółta żaba żarła żur”. Wystąpiły także uczennice z PG2 i Królówki.
11 kwietnia: W klasie IIIa odbyły się warsztaty pt.”Bądź bezpieczny w ruchu drogowym”. Zajęcia prowadziły panie: Anna Dyńka - wychowawca klasy oraz Maja Barszczak - pedagog szkolny. Uczniowie obejrzeli film na temat zasad panujących w ruchu drogowym, wysłuchali też pogadanki dotyczącej tematu zajęć. Podzieleni na grupy wykonali piękne i pracochłonne makiety skrzyżowań. Każdy mógł też pojeździć po nich „tekturowym” autem, przestrzegając obowiązującego w naszym kraju prawa drogowego. Zajęcia pozwoliły uczniom zdobyć nową, jakże potrzebną wiedzę. Były też wyśmienitym pretekstem do dalszej integracji zespołu klasowego. Wykonane przez trzecioklasistów dzieła przedstawiamy w powyższej fotorelacji.
9 kwietnia: Klasa IV c wraz z wychowawca Panią Anną Szostak zaprosiła nauczycieli i wszystkich uczniów klas IV - VI na przedstawienie dotyczące kulturalnego zachowania każdego dnia. Uczniów szkoły odwiedzili przybysze z konstelacji Al-de-Bizona z planety Karo, którzy odesłani byli przez Wielkiego Profa na Ziemię dla odbycia kary za niewłaściwe zachowanie. Na szczęście uczniowie naszej szkoły zawsze zachowują się właściwie i szybko nauczyli kolegów z innej planety właściwego postępowania.
8 kwietnia 2014 r.: Klasa 4 d wraz z wychowawcą Anną Jeznach - Mierzejewską była w Grocie Solnej. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały wykładu na temat budowy groty oraz jej zdrowotnych właściwości. Po 45-minutowym seansie zrelaksowani i wypoczęci wróciliśmy do szkoły.
8 kwietnia: O godz. 10.30 odbyło się Czwarte Dyktando Siedleckie, którego organizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 4, Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny, Publiczne Gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Siedlcach.
Celem Czwartego Dyktanda Siedleckiego jest upowszechnianie kultury języka, integracja środowiska lokalnego oraz popularyzacja idei konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów.
W naszej szkole z zawiłościami ortografii zmagali się uczniowie klas IV - VI wszystkich siedleckich szkół podstawowych. W Publicznym Gimnazjum nr 2 dyktando pisali gimnazjaliści, w II Liceum Ogólnokształcącym - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a w UPH - studenci.
Podsumowanie Czwartego Dyktanda Siedleckiego odbędzie się 15.04.2014 r. o godz. 12.00 w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi. Treść dyktanda dla uczniów szkół podstawowych.
7 kwietnia: W naszej Szkole, zainstalowane zostały dwa urządzenia mierzące poziom hałasu. Jak wiadomo szkoła jest miejscem służącym nie tylko nauce, ale też i nawiązywaniu relacji społecznych. Niestety zdarza się, że poziom hałasu podczas przerw na szkolnych korytarzach przekracza normę. Gdy na korytarzach jest spokój urządzenie świeci się na zielono, gdy panuje harmider zapala się pomarańczowa lampka, gdy poziom hałasu przekracza normę urządzenie świeci na czerwono, wydając przy tym ostrzegawczy dźwięk. Wszystko to w trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów.
2 kwietnia: Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 4 w Siedlcach udali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej oraz zapoznanie się z jego organizacją. Uczniowie udali się też do Domu Spotkań z Historią , gdzie odbyły się warsztaty edukacyjne ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia dotyczyły działalności NSZZ Solidarność oraz systemów totalitarnych. Po spacerze Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się do Muzeum Techniki i Przemysłu, gdzie poznawaliśmy budowę organów wewnętrznych człowieka, historię rozwoju telefonii oraz samogrających mechanicznych instrumentów muzycznych.
2 kwietnia: Rok 2014 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem EL Greca - hiszpańskiego artysty – malarza żyjącego w latach 1541-1614, toteż w środę 2 kwietnia w godzinach przedpołudniowych trzecioklasiści - wychowankowie p. Anny Dyńki wraz z wychowawczynią i s. Józefą Kwiatkowską udali się do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach na spotkanie z jednym obrazem El Greca. Szczególne wrażenie zrobiła na uczniach sala, w której dzieci mogły poznać świetny obraz - właśnie w Siedlcach, bowiem w tej części Polski znajduje się genialne dzieło hiszpańskiego malarza. Dzieło nosi tytuł „Ekstaza św. Franciszka”. Pani Dorota Pikuła - kustosz muzeum z ogromnym znawstwem i estetycznym wyczuciem piękna przybliżyła zwiedzającej grupie tematykę obrazu El Greca. Dzieci słuchały tego wszystkiego z zapartym tchem, jakby przedłużając atmosferę mistycznej modlitwy św. Franciszka z dzieła El Greca - malarza. W dalszej części wizyty muzealnej trzecioklasiści obejrzeli wystawę przepięknych, bogato zdobionych, drogocennych ornatów oraz zapoznali się z eksponatami i pamiątkami związanymi z Janem Pawłem II, a wśród nich były tron papieski, ornat koloru czerwonego, w którym Jan Paweł II przed 15 laty - 10.06.1999r. sprawował Eucharystię na siedleckich Błoniach, okolicznościowy album zdjęciowy dokumentujący tamte niezapomniane, czerwcowe dni wizyty papieskiej w naszym mieście. Uczniowie z uwagą słuchali pani kustosz i jej relacji z tamtych wydarzeń, dotykając zmysłami świętej przestrzeni Jana Pawła II – papieża dla którego szkoła, teatr, kultura i sztuka - znaczyły bardzo wiele. Zwiedzając poszczególne sale - dzieci spotykały się z eksponatami nawet sprzed 600 lat. Robiło to na wszystkich ogromne wrażenie. Podczas oglądania pamiątek, dzieł, kolekcji, obrazów, przedmiotów religijnych i nie tylko religijnych, dzieci zadawały mnóstwo pytań, dzieliły się swoją wiarą i wiedzą w obszarze religii i kultury. Z ogromną wdzięcznością w sercach i umysłach trzecioklasiści opuszczali siedzibę Muzeum… a od pani Kustosz otrzymali smakowite krówki o nazwie El Greco, przy czym p. Kustosz zaprosiła wszystkich uczestników środowego zwiedzania na kolejne odwiedziny muzeum. Na pewno tam powrócimy, może niebawem na plastyczną lekcję muzealną o Janie Pawle II.
1 kwietnia: Sprawdzian szóstoklasisty 2014 już nami! 350 tysięcy uczniów klas szóstych o godzinie 9.00 napisało sprawdzian. W tym gronie znalazło się również 75 uczniów z naszej Szkoły. Na sprawdzianie badany i oceniany był poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności:
∙ czytania,
∙ pisania,
∙ rozumowania,
∙ korzystania z informacji,
∙ wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Oficjalne wyniki poznamy 30 maja. Wszystkim szóstoklasistom życzymy samych „czterdziestek”
28 marca: Klasa II d wraz z wychowawczynią p. Martyną Kurpiewską przygotowała apel z cyklu „Kultura bycia”. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki, które przypominały zasady kulturalnego zachowywania się, używania zwrotów grzecznościowych oraz dbania o higienę osobistą. W spotkaniu wzięły udział klasy I-III.
22 marca: W pierwszą wiosenną sobotę 22 marca 2014 r. w godz. 10.00 - 12.30 odbył się "Rodzinny Nordic Walking z Czwórką" w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" w obszarze " Ruch poza szkołą". Na starcie ustawiło się 44 "zawodników" - uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat. Po rozgrzewce i instruktażu ruszyliśmy wcześniej zaplanowaną trasą - 10 Lutego, Piaskową, Daszyńskiego, Warszawską nad Siedlecki Zalew. Zatrzymaliśmy się w stanicy na wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku, odpoczynek, krótkie biesiadowanie, zdjęcia i podzielenie się wrażeniami. Wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Wróciliśmy ul. Warszawską pod szkołę. Proponujemy podobne imprezy powtarzane cyklicznie (więcej o akcji).
21 marca: To pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku nasi uczniowie z klas I-III postanowili go uczcić starodawnym obrzędem, pochodzącym z XV wieku - topieniem Marzanny. Każda klasa przygotowała kukłę ze słomy symbolizującą zimę, oraz specjalny okrzyk na powitanie wiosny. Wynajętymi autobusami pojechaliśmy nad Siedlecki Zalew, by tam pożegnać zimę. Po wyjściu z autokarów wszystkie dzieci pod opieką wychowawców udały się w stronę pomostu. Tam dwuosobowe delegacje z klas pod opieką p. Malewicz wrzucały do wody kukłę niedobrej bogini Zimy, a pozostali na brzegu uczniowie wspaniałymi okrzykami witali Wiosnę. Wszystkim dzieciom towarzyszyły przy tym duże emocje. Potem część uczniów udała się na spacer w poszukiwaniu znaków wiosny, a pozostali uczcili ten dzień wesołymi zabawami na świeżym powietrzu. Do szkoły wszyscy wrócili we wspaniałych wiosennych humorach.
20 marca: Klasa 6a pod opieką Pań Agnieszki Protasiuk i Anny Szostak wyjechała na wycieczkę do Siedleckiej Krainy Przygód, aby szukać pierwszych oznak wiosny. Tego dnia uczniowie mieli okazję zjeżdżać na linie, szukać skarbów przy pomocy GPS, strzelać z łuku i jeździć na quadzie. Po wyczerpujących atrakcjach organizatorzy zaprosili uczniów na ognisko i pieczenie kiełbasek. Następnie uczniowie grali w piłkę nożną i koszykową. Pełni wrażeń i w znakomitych humorach powróciliśmy do szkoły.
20 marca O godzinie 9.00 rano 82 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Opiekę na uczestnikami sprawowały Panie: Agnieszka Protasiuk, Stefania Kowaluk i Maja Barszczak.
17 marca: W naszej szkole, już kolejny rok z rzędu, Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Świętego Patryka. Szkołę udekorowaliśmy zielonymi koniczynkami, pojawiła się duża gazetka informująca o tym czym jest to święto, a nasi uczniowie pojawili się tego dnia w szkole ubrani na zielono. Mamy nadzieję, że duża ilość zielonego koloru przyciągnie szybciej wiosnę :)
Dzień Świętego Patryka jest obchodzony 17 marca. Koniczyna jest symbolem Świętego Patryka. W Irlandii święto to jest obchodzone 17 marca. Święty Patryk jest patronem Irlandii. W tym dniu przez ulice idą pochody na cześć Patryka. Irlandczycy chodzą ubrani na zielono. Głównie Święto Patryka pochodzi z Irlandii. W Irlandii często maluje się niektóre miejsca na zielono.
U nas w Polsce nie ma obchodów, ale na cześć Świętego Patryka tańczymy i słuchamy muzyki irlandzkiej.
11 marca: Uczniowie klasy 4a wzięli udział w nietypowej lekcji. Szkołę odwiedziła p. archeolog Małgorzata Szczygielska, pracująca na co dzień w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Lekcja zatytułowana była „Archeologia - nauka królów”. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały wykładu i obejrzały prezentację o tym, czym się zajmuje ta dziedzina nauki. Miały również możliwość zobaczyć i dotknąć eksponatów muzealnych. Po raz kolejny okazało się, że historia jest fascynująca.
7 marca: VIII edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr" dobiegła końca.
„Bóbr" to nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Głównym organizatorem konkursu w Polsce jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
7 marca w Toruniu na podsumowaniu konkursu naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Michalska z klasy Vb - laureatka III miejsca w kategorii Szkoły Podstawowe klasy IV-VI. Nasza uczennica pokonała 5735 uczniów z 381 szkół podstawowych z całej Polski.
W auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika laureaci konkursu wysłuchali wykładu na temat programowania prof. Macieja Sysło, głównego koordynatora konkursu i pasjonata informatyki oraz maszyn cyfrowych.
Młodzi ludzie obecni na sali mogli poczuć się jak studenci na prawdziwym wykładzie uniwersyteckim. Po wykładzie nastąpił najbardziej oczekiwany i miły punkt podsumowania, czyli wręczenie nagród i dyplomów. Nagrodami w tegorocznym konkursie były tablety, zestawy multimedialne w postaci bezprzewodowych klawiatur i myszek oraz zestawy głośnikowe.
Nauczycielem przygotowującym był p. Dariusz Enihoft.
autor: Aleksandra Michalska
7 marca: Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy IId otrzymali upominki, a następnie wraz z p. Martyną Kurpiewską wybrali się do Sali Zabaw „Kangurek”. Dzieci bawiły się w basenie z kulkami, pokonywały przeszkody, zjeżdżały ze zjeżdżalni i skakały na piłce. W ramach odpoczynku „łowiły rybki” i liczyły zdobyte punkty, budowały tor samochodowy oraz rysowały na tablicy. Po dwugodzinnych harcach zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
2 marca: Uczniowie klasy Ia, pod kierunkiem wychowawcy Barbary Chomickiej od października 2013 r. do marca 2014 r. realizowali ogólnopolski program „Planeta Energii”.
Jego celem było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku, a także uświadomienie zagrożeń związanych z prądem elektrycznym.
Realizacja programu „Planeta Energii” dała dzieciom ogromną satysfakcje. Na zajęciach wykazywały ogromne zainteresowanie i zaangażowanie. Dominującą metodą pracy było doświadczenie i rozwiązywanie problemów.
Świadomość, że zdobyta wiedza i doświadczenie sprawią, iż dzieci będą bezpieczniejsze w domu i innych miejscach, napawa też radością i przekonaniem, że warto było podjąć się tego zadania.
17 - 28 luty: Ferie zimowe. W dniach 17 - 21 luty odbyło się półzimowisko „Zdrowie i bezpieczeństwo, mają zawsze pierwszeństwo” przygotowane przez Stowarzyszenie Wolontariatu „Prometeusz”.
Uczestnikami było 45 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach. Dzięki uzyskaniu środków finansowych z Urzędu Miasta Siedlce oraz bezinteresownej pracy wielu osób możliwe stało się zorganizowanie atrakcyjnego wypoczynku dla dzieci.
W czasie półzimowiska uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych i pouczających zajęciach, spotykali się z interesującymi osobami oraz czynnie wypoczywali. W poniedziałek spotkali się z pracownikiem WORD w Siedlcach. Zajęcia dotyczyły prawidłowego i przede wszystkim bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci obejrzały kilka filmów edukacyjnych. Uczestnicy półzimowiska uczyli się między innymi o: bezpiecznych zachowaniach na drodze, bezpiecznych zabawach zimowych i właściwych kontaktach z obcymi osobami. Otrzymali od prowadzącego znaczki odblaskowe i książki pt. „Moje pierwsze prawo jazdy - karta rowerowa”. Dzięki nim, z łatwością przygotują się do egzaminu na kartę rowerową.
Następną atrakcją tego dnia było spotkanie z nauczycielami i uczniami Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach. W podziale na 3 grupy uczniowie poznawali zasady postępowania w przypadku zasłabnięcia, zakrztuszenia, utraty przytomności. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia na fantomach i … kolegach:) Medycy informowali nas również o tym, do kogo można i trzeba zwrócić się o pomoc, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikami takich zdarzeń.
Wtorek rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad właściwego poruszania się po ulicach miasta, ponieważ tego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Śladami Małego Księcia” w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Wśród wielu książek Pani Joanna Krzemińska - starszy kustosz, zapoznała uczniów z wieloma ciekawostkami z życia Antoine de Saint – Exupery’ego. Dzieci brały udział w zabawach interaktywnych i quizach. Wraz z Małym Księciem - bohaterem książki poznali Układ Słoneczny i wiele ciekawostek o planetach.
Zabytki naszego miasta mieliśmy możliwość podziwiać nie tylko w czasie spacerów po mieście, ale także z innej perspektywy, bo wybraliśmy się na wystawę prac Pana Piotra Kozaka. Prace nauczyciela uczącego w naszej szkole obejrzeliśmy w Sali Widowiskowej Podlasie.
Uczestnicy półzimowiska wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu pt. „Kraina lodu” w NoveKino Siedlce. Poszliśmy tam przygotowani do konkursu, który poległ na przygotowaniu rysunków, które przedstawiały postać Bałwanka Olafa - jednego z bohaterów filmu. Wszystkie prace uczniów zostały wyświetlone przed seansem filmu, który bardzo podobał się zarówno uczniom jak i ich opiekunom:)
Aby skorzystać z różnorodnych atrakcji i rozwinąć swoje umiejętności pływackie, w czwartek wspólnie wybraliśmy się na spotkanie z przygodą do Parku Wodnego w Siedlcach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, uczniowie chętnie skorzystali też z odrobiny luksusu w postaci jaccuzi…
Uczestnicy przez cały czas trwania półzimowiska brali udział w grach i zabawach ruchowych, integrujących oraz zawodach sportowych.
Na zakończenie wspólnych spotkań wyjechaliśmy na wycieczkę do Siedleckiej Krainy Przygód, w czasie której mieliśmy uczestniczyć w kuligu, jednak pogoda nie była dla nas łaskawa. Organizatorzy zadbali o to, byśmy się nie nudzili i zapewnili wiele atrakcji. Tradycyjnie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas zabawy w farmera – doili krowę, mieli okazję przejechać się bryczką i quadem, uczestniczyli w zabawach na świeżym powietrzu. Z dużym zaangażowaniem grali w piłkę nożną i koszykówkę, a także bawili się na placu zabaw. Na zakończenie, gdy głód dał o sobie znać organizatorzy zaprosili dzieci na ognisko, gdzie każdy samodzielnie mógł upiec sobie kiełbaskę, chociaż
większym zainteresowaniem cieszył się pieczony nad ogniem chlebek.
Za zaangażowanie i świetną atmosferę w grupie wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i słodkie upominki.
14 lutego: Klasy II d oraz III a pod opieką p. Martyny Kurpiewskiej, p. Anny Dyńki i p. Rafała Piątka wybrały się do Sali Widowiskowej "Podlasie" Miejskiego Ośrodka Kultury na wystawę "Siedleckie Impresje" p. Piotra Kozaka. Mieliśmy ogromne szczęście spotkać tam autora prac, który pięknie opowiedział nam o swoich dziełach. Wspaniałe obrazy, które ukazują urok siedleckich ulic i zabytków, zostały wykonane farbami olejnymi na różnych podłożach: płótnie, kartonie, sklejce, blasze, szkle i marmurze. Mieliśmy okazję poznać rolę barw, historię powstawania obrazów i podziwiać ich piękno. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie z p. Piotrem Kozakiem.
11 luty: Cała Polska świętowała Dzień Bezpiecznego Internetu. Z inicjatywy p. Dariusza Einhowta - nauczyciela historii i informatyki, p. Mai Barszczak - pedagoga szkolnego i Samorządu Uczniowskiego również nasza szkoła wzięła udział w obchodach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu chętnych uczniów powstało bardzo dużo ciekawych plakatów, które tego dnia ozdobiły ściany szkolnych korytarzy. Na ten jeden dzień nasza szkoła zamieniła się w „Vademecum Bezpiecznego Internetu”.
Organizatorom dziękujęmy!!!
6 lutego: Odbyło się uroczyste "Pasowanie na Czytelnika" uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowali nauczyciele bibliotekarze p. Agnieszka Smolińska i p. Rafał Piątek. Część artystyczną przygotowało koło teatralne pod kierunkiem p. Jolanty Niewęgłowskiej. Tematem przewodnim tegorocznego przedstawienia był znany i lubiany autor dla dzieci Julian Tuwim. Zanim uczniowie klas pierwszych mogli stać się czytelnikami uczestniczyli w zajęciach w bibliotece.
24 stycznia: W ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach 14 i 24 stycznia Studenci Pedagogiki przeprowadzili w klasach młodszych zajęcia profilaktyczne dotyczące kształtowania pożądanych nawyków żywnościowych oraz bezpiecznego posługiwania się Internetem. Była to z pewnością niezapomniana "lekcja" zarówno dla Uczniów, jak i Studentów. Nad realizacją zajęć czuwała Pani Janina Florczykiewicz oraz wychowawcy: p. Edyta Malewicz, p. Agnieszka Szymani, p. Paulina Krawczyk i p. Anna Jeznach-Mierzejewska.
23 stycznia: „Małe jest piękne”. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2013/14 przeprowadzony został pierwszy w historii szkoły konkurs fotograficzny. Autorzy prac mieli za zadanie uwiecznić na fotografii coś co pasuje do tematu „Małe jest piękne”. Pomysłów było mnóstwo, chętnych też wielu ale jak to bywa w przypadku konkursów trzeba było wybrać najlepsze prace.
Zadanie było bardzo trudne, jednak po długich przemyśleniach komisja zdecydowała, że najlepszym zdjęciem jest zdjęcie Karola Mateńki z klasy Va. Drugie miejsce zdobyła Justyna Szczygielska z klasy IVa, a trzecie miejsce Adrian Kruk z klasy Va. Wyróżnienia wywalczyli: Gabriela Włodek z klasy VIb, Julia Słowińska z klasy Va, Kalina Celińska z klasy Vb oraz Eryk Iwanek z klasy VIa. Powyżej przedstawiamy Wam wszystkie wyróżnione prace.
22 stycznia: Uczniowie klasy IIc z wychowawcą p. Marzeną Marciszewską zorganizowali uroczyste spotkanie dla swoich Babć i Dziadków z okazji ich święta. Na uroczystości przedstawili przygotowywane z wielką radością Jasełka. Występ oraz piękna scenografia bardzo podobały się zaproszonym gościom o czym świadczyły gromkie brawa na zakończenie przedstawienia. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali również słodki poczęstunek. Wzruszeniom i uśmiechom nie było końca.
Jeszcze raz życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom sto lat!!!
21 stycznia: Klasa 4a, pod opieką wychowawcy, pani Jolanty Niewęgłowskiej, wzięła udział w warsztatach "Od Homera do e-czytelni", zorganizowanych przez pracowników zbiorów specjalnych biblioteki UPH w Siedlcach. Uczniowie wysłuchali historii powstania alfabetu Braille'a i uczyli się nim pisać. Oglądali także przedmioty, które pomagają osobom niewidomym na co dzień. W drugiej części spotkania obejrzeli krótki film o tym jak zachować się w towarzystwie osób z dysfunkcją wzroku. Spotkanie prowadził niewidomy pracownik biblioteki.
20 stycznia: Uczniowie odziału przedszkolnego i klas I-III naszej szkoły w ramach projektu "Bezpiecznie z Adasiem" otrzymali kamizelki odblaskowe. Każda klasa przeszła także krótkie szkolenie, jak uzywać owych kamizelek. Kamizelki zostały przekazane przez firmę Jastrzębski 1996, Autoryzowanego Dealera Marek Opel i Chevrolet. Partnerami projektu są także Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach, Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z siedzibą w Radzyniu Podlaskim i PZU S.A. firma ubezpieczeniowa z najdłuższym stażem na rynku polskim.
17 stycznia: Klasa II d pod opieką pani Martyny Kurpiewskiej oraz pani Anny Spruch wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Najpierw obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Królowa Śniegu” wystawione w Teatrze Syrena. Następnie w Muzeum Ewolucji słuchaliśmy ciekawych opowieści, poświęconych odkryciom paleontologicznym. Dzieci miały okazję podziwiać rekonstrukcje szkieletów dinozaurów odkrytych na pustyni Gobi. Wyjazd był bardzo udany.
14 stycznia: Uczniowie klas 2a, 2c i 4d. wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Beata Ługowska, Marzena Marciszewska, Anna Jeznach - Mierzejewska oraz Maja Barszczak.
Uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli przedstawienie pt. „Kot w butach”, wystawiane w Teatrze Syrena. Miłym akcentem był przeprowadzony na koniec spektaklu konkurs – niespodzianka dla publiczności, w którym jedną z nagród (grę edukacyjną) zdobył Jakub Myśkiewicz z kl. 2c. Kolejnym ciekawym elementem wycieczki były lekcje „Szklana Pani” i „Górnictwo” w Muzeum Techniki. Następnie udaliśmy się na spacer uliczkami Starego Miasta do Kościoła Kapucynów, by obejrzeć ruchomą szopkę. Mieliśmy okazję do podziwiania przepięknie oświetlonej, jeszcze „świątecznej” Warszawy.
W dobrych humorach, w późnych godzinach wieczornych, wszyscy wrócili do domów.
11 stycznia: W pięknie udekorowanej i efektownej Sali gimnastycznej odbyła się zabawa choinkowa dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach. Choinka odbyła się w godz. 10.00 - 12.00 dla klas 0 - III, oraz 12.30 - 15.00 dla klas IV - VI. O oprawę muzyczną zadbał zatrudniony przez rodziców D.J. Wojtek, wraz z prowadzącym całą uroczystość, ubranym we wspaniały frak - konferansjerem Waldim. Większość uczestników choinki postarało się o piękne i ciekawe kostiumy i przebrania. Wśród przebierańców były: wróżki, księżniczki, czarownice, królowe, królowie, rycerze, motyle, piłkarze i wiele, wiele innych ciekawych postaci. Wszystkie dzieci wyglądały pięknie i oryginalnie. Konferansjer zorganizował i przeprowadził wiele ciekawych zabaw i konkursów. Choinka rozpoczęła się tańcem „Polonez”, w którym wzięły udział wszystkie dzieci. Po zabawach i konkursach dzieci miały czas potańczyć i pobawić się swobodnie przy muzyce, a następnie posilić się smacznym obiadem i ciastem przygotowanym przez rodziców w międzyczasie. Za udział we wszystkich konkursach dzieci otrzymały nagrody zakupione przez Radę Rodziców. Rodzice zadbali o to, żeby każde dziecko otrzymało słodki upominek. Wszystkie zabawy i konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, a do udziału w nich było bardzo wielu chętnych. Sprawiły one dzieciom bardzo wiele radości i urozmaiciły całą zabawę choinkową. W trakcie dyskoteki wspieraliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, chyba jako jedni z pierwszych w tym roku:)
9 stycznia 2014 r.: Nasza szkoła pod opieką Marty Kamiejsy wzięła udział w Międzyszkolnych Zawodach Pływackich Sztafet z okazji otwarcia Parku Wodnego w Siedlcach. Nasza sztafeta w składzie: Olędzka Karolina, Borowik Wiktoria, Kowalczyk Karolina, Skarus Natalia, Olczak Maja, Bareja Filip, Czekaluk Szymon, Barej Sebastian, Iwanek Eryk zajęła II miejsce.
20 grudnia: Życzenia, kolędy, dekoracje świąteczne i klasowe spotkania wigilijne ... w takiej scenerii upłynął nam ostatni dzień nauki szkolnej przed Świętami Bożego Narodzenia. Tego dnia dwukrotnie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej na wspólnym śpiewaniu kolęd. Naszej wędrówce z kolędą po Bożym Narodzeniu przewodniczyła P. Agnieszka Szymani wraz z chórem szkolnym. Nie kryliśmy wzruszeń, słuchając kolęd wykonywanych także przez solistów - Olę Michalską, Asię i Adasia Wyrzykowskich. W zrozumieniu tajemnicy Bożego Narodzenia pomagała nam prezentacja multimedialna zatytułowana "Szła kolęda w noc grudniową". Wspomniana prezentacja odsłaniała ważne przestrzenie historyczno - geograficzne Ojczyzny Chrystusa. Autorem prezentacji był P. Dariusz Enihoft oraz uczniowie klasy Va. Bożonarodzeniowe dialogi prowadzili zerówkowicze z grupy P. Karoliny Sobol, a prezenterami byli uczniowie klasy Vb. W końcowej części spotkania kolędowego Dyrektor Szkoły Pan Przemysław Anusiewicz podziękował wszystkim za przygotowanie akademii i złożył uczniom i nauczycielom życzenia świąteczne i noworoczne. A my, dołączając się do życzeń Pana Dyrektora życzymy - aby kolęda rozbrzmiewała w naszych polskich domach i napełniała pokojem nasze rodziny w dniach świątecznej refleksji nad cudem Nocy Betlejemskiej.
Hej kolęda, kolęda ...
18 grudnia: Przez dwa dni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Siedlcach im. Adama Mickiewicza podczas zajęć na świetlicy szkolnej, pisali życzenia dla wszystkich mieszkańców ulicy, przy której znajduje się nasza Szkoła. Dzisiaj przyszedł czas na doręczenie życzeń. Pierwotnie mieliśmy prosić o pomoc Panią listonosz, lecz dzieciaki same zatroszczyły się o dostarczenie kartek z życzeniami. Serdeczne podziękowania dla uczniów z klas I - III, którzy pod opieką wychowawców świetlicy sprawili radość mieszkańcom. Na wiosnę prawdopodobnie powtórzymy tę akcję. Jeszcze raz serdeczne gratulacje.
16 - 17 grudnia: Piękną inicjatywę pokazała Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza w Paryżu, a my postanowiliśmy dobre pomysły zapożyczać. W dniu dzisiejszym po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni, w ramach dobrosąsiedzkich stosunków, nasi uczniowie pisali kartki ze świątecznymi życzeniami do wszystkich mieszkańców ulicy 10- Lutego, przy której znajduje się nasza Szkoła. Blisko 300 kartek świątecznych trafi za pośrednictwem Pani listonosz do wszystkich mieszkań i domów mieszczących się przy naszej ulicy. Kartki z życzeniami pisane są przez dzieci z klas I - III podczas zajęć na świetlicy szkolnej pod kierunkiem wychowawców.
16 grudnia: Dziś nastąpiła prezentacja stroików, które zostały dostarczone na „KONKURS NA STROIK ŚWIĄTECZNY”. Konkurs trwał od listopada, a wzięli w nim udział uczniowie następujących klas: 0b, 1c, 2a, 2b, 2c, 2d, 3c, 4a, 4b, 4c, 4d, 5a, 5b, 6a, 6b, 6c. Wszystkie dostarczone prace są bardzo ładne o czym możecie się przekonać klikając na zdjęcie powyżej.
6 grudnia: Mikołajki to miły dzień dla wszystkich dzieci (pod warunkiem, że są grzeczne…), ale szczególnie miły okazał się dla dwóch uczennic naszej szkoły: Elizy Szewczyk i Zuzanny Kielak z kl. 5b. Tego dnia, w siedleckim CKiS, odbyło się podsumowanie projektu „Młodzieżowy Kiermasz Literacki pocztówki poetyckie”. Brało w nim udział ponad 400 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wiersze laureatów zostały wydane w formie poetyckich pocztówek, ozdobionych pięknymi rysunkami. Zwycięskie utwory zostały także odczytane na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce. Towarzyszyły im piosenki w wykonaniu artystów związanych z CKiS. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
5 grudnia: Uczniowie klasy 6b i 5b pod opieką pań: Anny Pluty, Stefanii Kowaluk oraz Jolanty Niewęgłowskiej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Piękne wnętrza, obrazy Canaletta, tron, komnaty królewskie i informacje przekazane przez przewodników stanowiły wspaniałą lekcję historii.
Następnie udaliśmy się do Teatru Polskiego, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Pinokio”. Baśń Collodiego to opowieść o poszukiwaniu człowieczeństwa. Z przyjemnością przypomnieliśmy sobie historię pajaca z drewna, który przemienił się w prawdziwego chłopca. Sztuka w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua, wspaniałą grą aktorów i piękną dekoracją dostarczyła nam wielu wrażeń.
Po spektaklu pojechaliśmy do Pijalni Czekolady E. Wedla. Tam mieliśmy okazję skosztować pitnej czekolady i wziąć udział w zabawie w Mistrza Czekolady. Wykazaliśmy się inwencją twórczą i niezwykłymi zdolnościami. Torciki Wedlowskie przez nas udekorowane wyglądały wspaniale, a Mikołaj przyniósł nam słodkie prezenty. Było bardzo słodko.
28 listopada: W naszej szkole odbyła się dyskoteka. Uczniowie z klas 4-6 zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie DJ Wojtek przygotował najlepsze dyskotekowe utwory. W błyskach kolorowego światła tańczono w rytmie przebojów Rihanny czy One Direction. Dla zgłodniałych tancerzy rodzice przygotowali pyszne zapiekanki i napoje. To był naprawdę miły wieczór. Dobrze, że już niedługo choinka!
26 listopada: Zgodnie z tradycją naszej szkoły, obchodziliśmy Święto Patrona - Adama Mickiewicza. Delegacje uczniów składały kwiaty w Kąciku Patrona, a Pan Dyrektor Przemysław Anusiewicz zapalił znicz. Część artystyczną przygotowaną przez klasę IVd pod kierunkiem p. Anny Jeznach - Mierzejewskiej obejrzeliśmy na sali gimnastycznej.
Maciej Onyśk wcielił się w rolę ucznia, który nie znał twórczości Adama Mickiewicza. Odpowiadając na jego pytania Karolina Matejczuk i Maciej Karabin przybliżyli życiorys poety. Pozostali uczniowie recytowali fragmenty "Pana Tadeusza", opisujące piękno litewskich krajobrazów. Publiczność usłyszała również fragment wiersza "Niepewność" oraz bajkę "Przyjaciele". W czasie trwania części artystycznej uczestnicy oglądali prezentację multimedialną przygotowaną przez p. Jolantę Niewęgłowską. Występom uczniów kl. IVd towarzyszył chór pod kierunkiem p. Agnieszki Szymani. Dekoracje przygotowały p. Elżbieta Sołtysiuk i p. Anita Dziewulska.
Dla klas I-III program artystyczny został przygotowany przez dzieci z klasy II a pod kierunkiem wychowawczyni - p. B. Ługowskiej. Drugoklasiści zapoznali nas z biografią poety, urozmaiconą fragmentami jego twórczości. Część słowna przeplatana była występem chóru szkolnego, który wykonywał pieśni, przygotowane pod kierunkiem p. A Szymani,
Na zakończenie Pan Dyrektor Przemysław Anusiewicz wręczył dyplomy uczniom, którzy brali udział w szkolnym konkursie plastycznym p.t.: "Ilustracja do bajek A. Mickiewicza".
Tego dnia tradycyjnie gościliśmy nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Żelkowie. Bardzo miłą niespodzianką był duży kosz lizaków, prezent jaki ze sobą przywieźli.
Dziękujemy.
25 listopada: W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Wielu z Was postarało się i przyniosło wieeelkie pluszaki. Ale czy wiecie skąd wzięły się pluszowe misie? Podobno wszystko zaczęło się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Jeden z jego kompanów postrzelił małego niedźwiadka, ale Roosvelt kazał uwolnić zwierzątko. 25 listopada w 2002 roku w setną rocznicę powstania misia, został ustanowiony Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia do szkoły przynieśliśmy pluszowego misia i razem zrobiliśmy sobie z nimi szkolne zdjęcie.
22 listopada: Przy Zespole Szkół nr 2 odbyły się miejskie uroczystości podsumowujące obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Naszą placówkę reprezentowała delegacja uczniów ze sztandarem szkoły. Razem z Panem Dyrektorem złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym naczelnika powstania – Władysława Rawicza. Po wysłuchaniu przemówienia Pana Prezydenta oraz apelu poległych, powstańców uczczono salwą honorową. Część artystyczna miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali krótką inscenizację poświęconą swojemu patronowi – Władysławowi Rawiczowi. Dla wszystkich uczniów była to niezwykła lekcja historii.
19 listopada: Z inicjatywy dyrekcji i pedagoga szkolnego odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Policji nt. „Cyberprzemocy”. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawcami.
Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach: pan podinspektor Marian Kurowski i pani sierżant sztabowy Edyta Barycka przybliżyli uczniom problematykę związaną z cyberprzemocą oraz z zagrożeniami płynącymi z niewłaściwego korzystania z Internetu. Prelegenci szczególną uwagę zwrócili na bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych, publikowanie zdjęć i filmów oraz na ochronę danych osobowych.
Temat ten bardzo zainteresował naszych uczniów, którzy z uwagą słuchali i chętnie zadawali pytania.
18 listopada: W finale rozgrywek międzyszkolnych w "Dwa ognie" uczniowie z klasy 4a, po zwycięskich meczach z SP nr 9, SP nr 7 i SP nr 6 awansowali do finału rozgrywek, w którym pokonali SP nr 11.
Serdecznie gratulujemy:)
12 listopada: 11 listopada obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie byłoby wolnej Ojczyzny, gdyby nie poświęcenie tysięcy żołnierzy, powstańców, legionistów. Trwając jeszcze w podniosłym nastroju święta narodowego gościliśmy dziś w naszej szkole ludzi, którzy kultywują tradycje wojskowe choć, jak sami o sobie mówią, żołnierzami nie są. Byli to przedstawiciele Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich „Strzelec” w Siedlcach, zaproszeni przez panią Jolantę Niewęgłowską. Panowie opowiedzieli o ponad stuletniej historii i tradycjach Strzelców, zaprezentowali typowe stroje używane w czasie ćwiczeń, pokazali film i zdjęcia obrazujące działalność Stowarzyszenia.
Może za 2-3 lata uczniowie naszej szkoły zasilą szeregi tej wspaniałej organizacji, która kultywuje hasło przez wieki wypisywane na sztandarach: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
11 listopada: Odbył się coroczny Bieg Niepodległości. Liczna grupa uczniów z naszej szkoły wzięła w nim udział. Trasa liczyła 750 metrów (jedno okrążenie od Urzędu Miasta do ul. Armii Krajowej, ul. Pułaskiego do Kilińskiego, ul. Kochanowskiego do ul. Piłsudskiego i ul. Kilińskiego do mety przy Urzędzie Miasta ). Indywidualnie drugie miejsce w kategorii chłopców zajął Hubert Lubelski z klasy 6a. Natomiast w klasyfikacji generalnej szkół podstawowych w kategorii chłopców zajęliśmy 2 miejsce, a w kategorii dziewcząt 3 miejsce.
11 listopada:
Miłość Ojczyzny nie polega na wzniosłych deklaracjach, ale na pożytecznym dla niej działaniu.
Grzegorz Piramowicz
W tym roku przypada 95 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W całym kraju wspominano te wydarzenia, świętowano, ogłaszano konkursy, przygotowywano akademie. Uczniowie naszej szkoły, także wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. 8 listopada odbyły się apele, w czasie których dzieci odpowiadały sobie na pytania: Dzięki Komu dziś mówimy po polsku? Dzięki Komu dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie? Co to znaczy być patriotą?
Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Przygotowała ją grupa uczniów z klasy 5b. Dzięki pamiętnikowi znalezionemu na strychu przenieśliśmy się w czasie: przemierzyliśmy drogę od zaborów aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. Szczególny nacisk został położony na obronę Lwowa w 1918. Wszystkim na długo zapadanie w pamięci piosenka "Orlątko" i wiersz o Jurku Bitschanie. Miejmy nadzieję, że dzięki tej akademii będziemy pamiętać o Orlętach i ich przesłaniu.
8 listopada również uczniowie klas I - III wzięli udział w akademii z okazji Święta Niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klasy 3c pod kierunkiem wychowawcy Haliny Matuły.
Podczas tej akademii przybliżone zostały wszystkim ważne daty, postacie i wydarzenia historyczne. Pomogły w tym rekwizyty, dekoracje, inscenizacje i ciekawe stroje.
Występom towarzyszył śpiew chóru szkolnego pod kierunkiem p. Agnieszki Szymani.
8 listopada 2013 r.: Na przełomie października i listopada bieżącego roku na terenie naszej szkoły przeprowadziliśmy akcję "Okulary dla Ghany". Cieszymy się, że mogliśmy pomóc przychodni misyjnej w Sabobie, w Północnej Ghanie. Podczas akcji zebraliśmy dużą ilość okularów używanych, ale w dobrym stanie. Wiele osób biednych z wadami wzroku będzie mogło znowu normalnie widzieć i żyć. Wszystkim Uczniom - Darczyńcom dziękujemy za życzliwość, solidarność i współodpowiedzialność za ludzi innych ras, kultur i religii.
Samorząd Uczniowski
7 listopada: "Niecodzienna codzienność" w klasie 4d. W ramach lekcji plastyki został przeprowadzony warsztat twórczy według scenariusz profesora Eugeniusza Józefowskiego - artysty i twórcy warsztatów.
Na boisku szkolnym powstały nietypowe kompozycje wykonane z tworzyw przyrodniczych znalezionych na boisku. Było to tworzenie sztuki "inaczej", poprzez doświadczanie tworzywa wieloma zmysłami - dotykiem, zapachem, ale też inny sposób poznawania dzieł artystów.
22 października: Nasza szkoła pomyślnie przeszła proces rekrutacji i jest uczestnikiem projektu „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem nowoczesnej szkoły”. Jest to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze. Rozpoczął się w marcu br. i potrwa do końca lutego 2015 r. 18 października 2013 r. w Warszawie odbyła się konferencja inauguracyjna, na której obecnie były szkolne koordynatorki projektu - p. Beata Ługowska i p. Agnieszka Kordys. Wszelkie informacje oraz szczegółowy opis działań projektu można znaleźć na stronie: www.szkolawspolpracy.pl
21 października: W naszej Szkole gościliśmy Trenera i piłkarzy II-go ligowego zespołu piłkarskiego MKP Pogoń Siedlce. Na spotkanie przybył szkoleniowiec MKP Pogoń Siedlce Daniel Purzycki wraz z dwoma piłkarzami - Adamem Czerkasem oraz Samuelsonem Odunką.
Dzieci entuzjastycznie przyjęły sportowców. Najmłodszym piłkarze czytali bajki, natomiast ze starszymi na sali gimnastycznej rozmawiali o piłce nożnej. Znany redaktor sportowy - Andrzej Materski, dziadek jednej z uczennic Szkoły, który poprowadził spotkanie w sali gimnastycznej, w pewnym momencie przekazał inicjatywę dzieciom. Uczniowie zadawali pytania przybyłym gościom, wykazując się przy tym odwagą i kreatywnością.
Największe zainteresowanie budziła osoba Samuelsona Odunki. Nigeryjczyk opowiadał na różne pytania. Zarówno te dotyczące gry w Polsce, jak również na te zabawniejsze. Na przykład jak zareagował, gdy po raz pierwszy zobaczył śnieg lub czy potrafi powtórzyć znaną, polską łamigłówkę językową "w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Z tym ostatnim zadaniem poradził sobie bezbłędnie. Zawodnicy i trener zachęcali wszystkie dzieci do czynnego uczestnictwa w zajęciach sportowych zarówno w Szkole jak podczas zajęć pozalekcyjnych. Dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta znanych sportowców w naszej "Czwórce".
16 października: Uczniowie klasy 3a udali się na wycieczkę do Korczewa, gdzie zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy. Najwięcej emocji wzbudził tajemniczy kamień menhir, znajdujący się w parku. Legenda głosi, że jedno życzenie wypowiedziane przy kamieniu, zostanie spełnione. Uczniowie w wielkim skupieniu wymyślali i wypowiadali swoje życzenia... Potem był czas na zabawę parku wśród złotych, jesiennych liści. Następnie oglądaliśmy sad. Poznaliśmy pracę sadownika oraz zachwycaliśmy się pięknem otaczających nas owoców. Kolejnym punktem programu wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Na pożegnanie każdy mógł sam zerwać jabłko z drzewa. Ale było pysznie…
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki.
16 października: W 35 rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Urząd Piotra Kościoła Powszechnego w naszej szkole oddaliśmy hołd Ojcu św. Janowi Pawłowi II - Papieżowi Dialogu - Ojcu, który rozmawiał z nami, nauczał nas, mówił jak żyć, a wszystko po to … by człowiek dla człowieka był Bratem.
Uroczystą akademię przygotowała s. Urszula Krasuska z uczniami kl. IV c i VI b, a oprawę muzyczną p. Agnieszki Szymani z chórem szkolnym. Okolicznościową dekorację wykonała s. Józefa Kwiatkowska.
Uczniowie szkoły wraz z wychowawcami i Dyrekcją w skupieniu i ze wzruszeniem pochylali się nad dziedzictwem myśli, jakie przekazał nam w swoim nauczaniu polski Papież. Akademię zakończył wspólny śpiew Barki - umiłowanej pieśni Ojca świętego.
Ojcze św. Janie Pawle II - nasza siedlecka społeczność szkolna z niecierpliwością czeka już na Twoją Kanonizację. Do zobaczenia w Rzymie.
15 października: Klasa 5b wzięła udział w warsztatach poetyckich. Przeprowadzili je członkowie Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż, zaproszeni przez p. Jolantę Niewęgłowską. W trakcie krótkiego wykładu uczniowie mieli okazję poznać tajniki sztuki poetyckiej, potem, pod kierunkiem prowadzących, próbowali swoich sił pisząc wiersze. Tematyka była dowolna, jedynym wymogiem była szczerość wypowiedzi. Na koniec zajęć odczytano kilka najciekawszych prac. Niektóre z wierszy zostaną wysłane na konkurs "Pocztówka poetycka", którego finał zaplanowano 6 grudnia. Z niecierpliwością czekamy na werdykt! Może wśród uczniów 5b są następcy Haliny Poświatowskiej lub Stanisława Grochowiaka?
11 października: Odbyła się akademia w zwiazku z przypadającym 14 października Dniem Komisji Edukacji Narodowej.
10 października: To wyjątkowy dzień dla 78 pierwszaków naszej szkoły. W tym dniu składali oni ślubowanie na sztandar szkoły oraz zgodnie z jej tradycją zostali przyjęci do grona uczniów poprzez pasowanie. Na ramieniu każdego z nich spoczęło „wielkie” pióro – symbol wykształcenia. Aktu tego dokonał dyrektor szkoły Pan Przemysław Anusiewicz. Na sercach uczniów zawisła tarcza - symbol przynależności do społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Siedlcach. Każdy uczeń indywidualnie dokonał wpisu do Szkolnej Księgi Ślubowań poprzez odciśnięcie śladu palca wskazującego.
W imieniu starszych kolegów powitania pierwszoklasistów dokonali uczniowie klasy IV d - Oliwia Soczewka i Maciej Karabin. Zobowiązali się oni otoczyć opieką, wsparciem i pomocą młodszych uczniów. Życzyli im wytrwałości, uporu, ciekawości świata i ludzi oraz wielu chwil spędzonych wspólnie w szkole.
10 października: Klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do lasu niedaleko Lipniaka. Po lesie oprowadzał nas pan leśniczy, który w interesujący sposób opowiadał o swojej pracy, roślinach i zwierzętach, zamieszkujących poszczególne warstwy lasu. Następnie dzieci piekły kiełbaski nad ogniskiem oraz spędziły czas na zabawie na leśnym placu zabaw.
8 października: 392 najzdolniejszych uczniów siedleckich szkół otrzymało stypendia. W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych uczniom, którym zostało przyznane Stypendium I stopnia Prezydenta Miasta Siedlce. Wzięli w niej udział Prezydent Miasta Siedlce Pan Wojciech Kudelski, Przewodniczący Rady Miasta Pan Henryk Niedziółka, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce Pan Sławomir Kurpiewski. W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury nie zabrakło również dumnych Rodziców, Dyrektorów i Nauczycieli z siedleckich szkół.
Uroczystość rozpoczął koncert fortepianowy w wykonaniu stypendystów, jednym z nich był Albert Stec, absolwent naszej szkoły.
W gronie 392 nagrodzonych, 144 zostało wyróżnionych stypendiami I stopnia za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub rekreacyjno-sportowe na szczeblu ogólnopolskim lub międzynarodowym. Stypendia te z naszej szkoły otrzymało 10 uczniów:
Patrycja Langowska (kl. V a),
Zuzanna Kielak (kl. V b),
Aleksandra Michalska (kl. V b),
Jakub Siłuszyk (kl. V b),
Michał Wyrębiak (kl. V b),
Klaudia Wyspiańska (kl. V b),
Julia Zybertowicz (kl. V b),
Maciej Rosołek (kl. VI a),
Marcin Grochowski (kl. VI b),
Malwina Szupłak (kl. VI b),
oraz 5 absolwentów:
Anna Solka,
Alicja Wiligórska,
Julia Celińska,
Alina Nowakowska,
Szymon Trochimiak.
Stypendia II stopnia za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub rekreacyjno-sportowe na szczeblu regionalnym lub wojewódzkim otrzymało 248 osób, wśród nich znaleźli się również uczniowie i absolwenci naszej szkoły:
Sebastian Barej (kl. VI a),
Hubert Lubelski (kl. VI a),
Mateusz Karczmarski (kl. VI a),
Piotr Żukowski (kl. VI a)
oraz absolwenci:
Julia Latecka,
Aleksandra Kukla,
Jakub Kielak.
Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Linki do uroczystości: (1)(2)(3)
26 września: W Dzień Języków Obcych odbyła się Konferencja z okazji Europejskiego Roku Obywateli 2013 zorganizowana przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Konferencja poświęcona była roli szkoły w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego Europy. Wzięli w niej udział Wicekurator Oświaty Mariusz Dobijański, pan Rafał Rudnicki z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Pani Alicja Pacewicz - ekspert MEN ds. podstawy programowej, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele. Udział w konferencji miała również nasza szkoła, która zaprezentowała rezultaty projektu międzynarodowego Comenius realizowanego w naszej szkole w latach 2011-2013 pt. "C.A.L.E.N.D.A.R. - Naturalne i Historyczne dziedzictwo narodowe", zachęcając tym samym innych do uczestnictwa w międzynarodowych przedsięwzięciach, które pomagają uczniom i nauczycielom kształtować postawy obywatelskie. Pan Dyrektor Przemysław Anusiewicz oraz szkolny koordynator projektu pani Joanna Całka przedstawili pozytywne aspekty udziału w projekcie międzynarodowym jakimi są odpowiedzialność, tolerancja i otwartość na innych, a także świadomość dziedzictwa kulturowego w którym uczniowie wzrastają a która pomaga im stawać się pełnymi Europejczykami. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie oraz nauczyciele w bardzo znaczący sposób podnoszą swoje umiejętności językowe, poszerzają swoją wiedzę o krajach europejskich i ich kulturze jak również promują i dbają o swój region i kraj - dzięki czemu umacnia się wśród nich postawa obywatela Europy. Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach kształtuje wśród naszych uczniów właśnie takie postawy!
24 września: Uczniowie klasy 2a, 2c i 2d udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Wąwóz Korzeniowy i klasztor w Kazimierzu, spacerowali po Małym Rynku oraz płynęli statkiem po Wiśle. Na koniec pobytu w Kazimierzu dzieci zjadły pyszną pizzę z pieca. Po posiłku udaliśmy się do Nałęczowa. Tam spacerowaliśmy w pięknym parku, a na zakończenie wszyscy skosztowali wody w pijalni wód. W wyśmienitych humorach wróciliśmy do Siedlec. Opiekunami uczniów podczas tej wspaniałej wycieczki były panie: Marzena Marciszewska, Beata Ługowska, Martyna Kurpiewska i Maja Barszczak.
15 września: My na Festiwalu Radości
2 września: Nastąpiło oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2013/2014. O 9.30 rozpoczęły go klasy 0-III, a o 11.00 klasy IV-VI.
1 września: Wakacje dobiegły końca, ale konkurs plastyczny "Moje bezpieczne wakacje 2013" jeszcze trwa do 30 września. Zapraszamy chętnych do udziału. Nagrody czekają, może i na Twoją pracę. Kliknij na obrazek po szczegóły i regulamin.
wydarzenia z roku szkolnego 2012/2013
wydarzenia z lat 2009-2012