Wydarzenia 2011 - 2012

Rok szkolny 2011/2012
(żeby zobaczyć zdjęcia z danej uroczystości kliknij na zdjęciu nad informacją

29 czerwca: o godzinie 9.00 swoje zakończenie miały klasy 0-III, a o 11.00 klasy IV-VI. Po uroczystym zakończeniu rozpoczęły się wakacje.



11 czerwca:
w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przedstawiciele naszej szkoły z Dyrektorem Przemysławem Anusiewiczem uczestniczyli w dziesiątym, jubileuszowym podsumowaniu wyników Międzyszkolnej Ligi Przedmiotowej za rok szkolny 2011/2012.
Po uroczystym powitaniu zebranych przez Panią Urszulę Wyrzykowską – Dudek, Dyrektor SCD i DN odbył się krótki recital fortepianowy w wykonaniu absolwentki SP 4 Joanny Różewskiej – studentki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.
Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów i ich opiekunom.
Z naszej szkoły dyplomy i nagrody otrzymali:
Mateusz Karczmarski - uczeń klasy IVa (najmłodszy laureat), za zajęcie I miejsca w Lidze Przedmiotowej z wychowania fizycznego. Opiekunem Mateusza jest pan Przemysław Anusiewicz.
Szymon Trochimiak - uczeń klasy V c, za zajęcie II miejsca w Lidze Przedmiotowej z techniki.
Alicja Wiligórska - uczennica klasy V a, za zajęcie III miejsca w Lidze Przedmiotowej z techniki .Opiekunem Alicji i Szymona jest Pani Bożenna Koczoń.
Adam Stec - uczeń klasy Via, za zajęcie III miejsca z Ligi Przemiotowej z muzyki i przyrody. Opiekunkami są Pani Agnieszka Szymani z muzyki i Teresa Szyba z przyrody.
Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, gratulujemy im i zachęcamy wszystkich chętnych i spragnionych wiedzy do udziału w konkursach w następnym roku szkolnym.


5 czerwca: rok 2012 jest ogłoszony jako Rok Janusza Korczaka. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali apel poświęcony życiu i twórczości tego bohaterskiego człowieka. W zaimprowizowanej sali lekcyjnej dzieci z klasy 5a i 6a dzieliły się wiadomościami i zastanawiały jak przekazać innym wiedzę o dokonaniach "Pana Doktora". Mamy nadzieję, że teraz uczniowie chętniej sięgną po książki Janusza Korczaka i będą pamiętały jego słowa kierowane do młodych podopiecznych: "…dzieci, dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia, i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze wyniknie".


2 czerwca: z okazji Dnia Dziecka na ternie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Czwórka z plusem". Pomysłodawcami i organizatorami byli: Dyrektor Przemysław Anusiewicz, nauczyciele i rodzice. Szacujemy, że w festynie uczestniczyło ok. 300 dzieci i ok.150 osób dorosłych. Głównymi atrakcjami imprezy były oblegane przez dzieci konkursy sportowe, w tym mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami szkoły, a wybraną drużyną rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek-zjeżdżalnia, trampoliny, basen z kulkami i bańki mydlane. Chętni korzystali z surviwalu zorganizowanego przez Związek Strzelecki "Strzelec", prowadzonego przez ks. Piotra. Dużą popularnością cieszyły się przejażdżki kładami i wizyta kilkunastu motocykli ze znanej siedleckiej grupy "Gryf". Występy taneczne i wokalne utalentowanych uczniów szkoły wzbudziły ogromne zainteresowanie obecnych. Łącząc "piękne z pożytecznym" odbyła się aukcja prac wykonanych przez uczniów, prowadzona przez znanego artystę malarza Mirosława Greluka - kawalera Orderu Uśmiechu. Podczas festynu wolontariusze Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska rejestrowali osoby chętne do oddania szpiku kostnego na rzecz chorych, potrzebujących pomocy. Głodni mogli zjeść gorące dania prosto z grilla lub serwowane przez rodziców ciastka i słodycze. Oczywiście największą atrakcją programu dla dzieci, młodzieży i dorosłych był godzinny koncert najpopularniejszego siedleckiego zespołu PodobaMiSię. Cała impreza była prowadzona przez lidera zespołu Michała Wyrzykowskiego. Festyn zakończyła długa kolejka po autografy. Zadowolenie i radość dzieci dała organizatorom pewność, że taka inicjatywa powinna być kontynuowana.



22-25 maja: uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Wieliczki i Ojcowskiego Parku Narodowego. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: Teresa Szyba, Anna Szostak i Anna Pluta. Uczennice klasy 5a: Julia Latecka i Alicja Wiligórska napisały sprawozdanie. Zachęcamy do przeczytania ( treść sprawozdania).


23-27 kwietnia: za nami drugie spotkanie w związku z programem europejskim Comenius, w którym uczestniczy nasza szkoła. Wspólnie z nauczycielami z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Grecji pracujemy nad projektem zatytułowanym: "C.A.L.E.N.D.A.R. - Naturalne i historyczne dziedzictwo narodowe". Tym razem spotkaliśmy się w Hiszpanii, w Kordobie. Naszą szkołę reprezentowały panie: Joanna Całka, szkolny koordynator ds. projektu, Agnieszka Kordys, Marzena Marciszewska, Barbara Chomicka, Jolanta Niewęgłowska i Marta Kamiejsa. Spotkania odbywały się w szkole La Soledad w Villafranca oraz w Teacher Training Center w Kordobie. Mieliśmy możliwość podzielenia się spostrzeżeniami na temat dotychczasowych prac w ramach projektu, wymiany pomysłów jak bardziej zaangażować uczniów i zaplanować dalsze prace. Oprócz tego zapoznaliśmy się z hiszpańskim systemem szkolnym. Uczniowie hiszpańscy przygotowali dla nas przedstawienia i prezentacje. Wszystkim bardzo się podobały, szczególnie skojarzenia z poszczególnymi krajami. Polska kojarzy się młodym Hiszpanom z Mikołajem Kopernikiem. Film z tej prezentacji możecie obejrzeć poniżej.

Oprócz prac nad projektem nasi gospodarze starali się pokazać nam piękno swojego kraju i kultury. Obejrzeliśmy najważniejsze zabytki Kordoby i okolic: Mezquita, Alkazar, Madinat al-Zahra. Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tańca flamenco, spróbować potraw regionalnych, zobaczyć ukwiecone podwórka – patio, typowe dla Andaluzji.
Bardzo ciekawe były dla nas rozmowy z nauczycielami z różnych państw na temat ich systemów edukacji i problemów uczniów. Kolejne spotkanie w październiku, w Grecji.



16 kwietnia: odbyło się wręczenie nagród i ogłoszenie wyników II Dyktanda Siedleckiego w naszej szkole. Na sali gimnastycznej zebrała się młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów wraz z opiekunami. Przygotowaliśmy dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników dyktanda.
Na uroczystość przybyli Przewodniczący Rady Miasta - Pan Piotr Karaś, Prorektor UPH - Pani prof. Tamara Zacharuk, Pani Joanna Kaniuk Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach i Pani Urszula Wyżykowska – Dudek - Dyrektor SCDi DN oraz sponsorzy Pani Beata Kuszneruk i Marek Wirth – właściciele STUDIUM EDYKACYJNO JĘZYKOWE im. Konstantego Mosiewicza oraz Pan Przemysław Kozak - Kozak Druk..

Tytuł Szkoły Mistrzów Ortografii w kategorii szkoły podstawowej otrzymała Szkoła Podstawowa nr 7, wśród gimnazjów najlepsi okazali się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3.

Szkoły Podstawowe
Mistrz Ortografii 2012 – Julian Maciejewski, SP 7
I Wicemistrz Ortografii 2012 – Wiktoria Lipińska, SP 10
II Wicemistrz Ortografii 2012 – Grzegorz Szcześniak, SP 7
Publiczne Gimnazja
Mistrz Ortografii 2012 - Marta Pietrachowicz, Katolickie Gimnazjum
I Wicemistrzem Ortografii 2012 został Michał Piesio PG nr 1
II Wicemistrzem Ortografii 2012 został Patryk Łęczycki PG 6
Miłym zaskoczeniem dla ucznia naszej szkoły Sebastiana Bareja, była nagroda specjalna jaką ufundowali dla Niego Państwo Beata Kuszneruk i Marek Wirth właściciele Studium Edukacyjno Językowego im. Konstatntego Mosiewicza w Siedlcach. Jest to roczny kurs języka angielskiego w SEJ. Serdecznie gratulujemy Mistrzowi Ortografii z naszej szkoły.

Sponsorami II Dyktanda Siedleckiego byli:
• Urząd Miasta Siedlce
• Państwo Beata Kuszneruk i Marek Wirth - STUDIUM EDYKACYJNO JĘZYKOWE im. Konstantego Mosiewicza
• Pan Grzegorz Wyszomierski - AQUARIS Klub Turystyki Aktywnej
• Pan Przemysław Kozak - właściciel firmy Kozak Druk
• Państwo Irena i Grzegorz Zdzichowscy
• Pani Katarzyna Posiadała - dyrektor Szkoły Języków Obcych Profi Lingua
• Pan Paweł Szulc - firma MixElektroniks
• Państwo Beata i Sunil Gulati - właściciele Hinduskiej restauracji Bolywood Hollywood
• Pan Jacek Paluszkiewicz - prezes Zakładu Utylizacji Odpadów

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, zachęcamy do wytężonej pracy nad zgłębianiem arkanów ortografii i interpunkcji języka polskiego.
Do zobaczenia na Trzecim Dyktandzie Siedleckim. Mamy nadzieję, że wezmą w nim udział również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.




5-10 kwietnia: trwa przerwa świąteczna wielkanocna.

3 kwietnia:
w tym dniu uczniowie klas szóstych pisali swój pierwszy tak ważny sprawdzian - sprawdzian szóstoklasisty.



2 kwietnia: w dobie powszechnej informatyzacji społeczeństwa, nauka ortografii i umiejętność poprawnego pisania jest coraz mniej popularna. Aby uświadomić uczniom fakt, że stanowi ona istotny element poszanowania języka ojczystego i dbałości o jego piękno. Każda szkoła regularnie organizuje konkursy ortograficzne, sprawdza poziom wiedzy uczniów w tym zakresie. Już po raz drugi nasza szkoła wraz z Uniwersytetem Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach była organizatorem Dyktanda Siedleckiego. W tym roku w do współpracy zaprosiliśmy również Publiczne Gimnazjum nr 2. Wszystkie trzy sprawdziany odbyły się 2 kwietnia 2012 roku. Uczestnicy najmłodsi zmierzyli się zawiłościami ortografii polskiej w SP4, gimnazjaliści w PG2, natomiast dorośli w Pałacu Ogińskich. Honorowym patronatem konkurs objęli Prezydent Miasta Siedlce Pan Wojciech Kudelski, Mazowiecki Kurator Oświaty Pan Karol Semik oraz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. dr hab. Antoni Jówko.
Najeżone trudnościami ortograficznymi dyktando dla dorosłych uczestników przygotowała absolwentka naszej szkoły Pani prof. dr hab. Krystyna Wojtczuk.
Podczas, gdy komisja sprawdzała prace, uczestnicy, pijąc kawę, dzielili się wrażeniami. Czas oczekiwania umilił wszystkim występ uczniów z naszej szkoły i Publicznego Gimnazjum nr 2.
Po kilkunastu minutach Pani Wicedyrektor Anna Pluta ogłosiła wyniki:

  • Mistrzem Ortografii 2012 został: Sławomir Kindziuk, dziennikarz TV Siedlce,
  • I Wicemistrzem Ortografii 2012 została Pani Bożena Gontarz, redaktor naczelna Życia Siedleckiego,
  • II Wicemistrzem Ortografii 2012 został Marek Suwiński, dyrektor siedleckiego Zakładu Karnego.


Dyktanda sprawdzały komisje w składzie:
Małgorzata Połeć, ZSP nr 2, SCDiDN - przewodnicząca komisji, Stefania Lipińska, ZSP nr 1, Janusz Karasek, ZSP nr 1, Małgorzata Olszewska, ZSP nr 3, Anna Pawlik, II LO, Barbara Baran, ZSP nr 3, Joanna Wiącek, ZSP nr 3, Dorota Osiak, PG nr 2, Agnieszka Borkowska, ZSP nr 4, Monika Kamont, II LO, Izabela Jabłkowska, II LO, Elżbieta Wieczorek, ZSP nr 6, Barbara Adamiak, ZSP nr 2, dr Marzena Kryszczuk, IFPiLS UPH, dr Małgorzata Burta, IFPiLS UPH, Barbara Gryciuk, ZSP nr 4, Hanna Szymczyk, ZSP nr 4, Beata Tarkowska, ZSP nr 4, Hanna Miszczak, ZS nr 1, Anna Szostak, SP nr 4, Jolanta Niewęgłowska, SP nr 4, Agnieszka Koza, I LO, Bożena Czarnecka - Akus, ZS nr 1, Bożena Stosio, ZS nr 1, Barbara Pióro, SP6, Zofia Łukowska, SP 7, Anna Pluta, SP 4, Magdalena Olszewska - Silna, PG 1, Jadwiga Chomacka, PG 1, Magdalena Wróblewska-Pliszka, PG nr 2, Ewa Woźnica, PG nr 2, Joanna Jakimiak, ZS nr 1.



29 marca: w Urzędzie Miasta Prezydent Siedlec, pan Wojciech Kudelski wręczył uczniom siedleckich szkół stypendia naukowe. Nie zabrakło także uczniów naszej szkoły. Stypendium I stopnia otrzymały dwie uczennice: Anna Solka i Malwina Szupłak.
Laureatami stypendiów II stopnia zostali: Sebastian Barej, Mateusz Jarkowski, Julia Latecka, Hubert Lubelski, Szymon Dawid Trochimiak i Piotr Żukowski.
Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta: "
Stypendium Prezydenta Miasta Siedlce zostało ustanowione w celu wspierania uczniów zdolnych, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi na szczeblu regionalnym, wojewódzkim (stypendium II stopnia) oraz ponadwojewódzkim bądź międzynarodowym (stypendium I stopnia)."

Gratulujemy wszystkim uczniom!


21 marca: pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy kolejnym sukcesem! Aleksandra Rak z klasy Vc wykonując piosenkę w języku niemieckim "Wer bin ich" zajęła III miejsce w I Wiosennym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej "Moja ulubiona piosenka" zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach we współpracy z Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. W konkursie brały również udział uczennice klas Va oraz Vb Jowita Osiak, Aleksandra Kukla, Julia Celińska oraz Alicja Wiligórska. Opiekunami naszych wspaniałych uczniów były panie Joanna Całka i Izabela Piwowarczyk. Sukces został odniesiony dzięki wsparciu uczniów klas szóstych naszej "Czwórki". Bardzo dziękujemy, gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!


17 marca: w sobotę w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym odbył się 10. jubileuszowy Konkurs Recytacji i Czytania Prozy Niemieckojęzycznej LORELEY organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Siedlcach. W finale naszą szkołę pod opieka pani Joanny Całki reprezentowała uczennica klasy 3b Kalina Celińska, która zajęła III miejsce! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



28 lutego: uczniowie z klas 2a, 2b i 2c byli na wycieczce w Warszawie. Podczas wyjazdu zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieli okazję m.in. przeprowadzić wiele ciekawych doświadczeń z wybranej dziedziny: fizyki, biologii, chemii lub robotyki oraz obejrzeć krótkie przedstawienie w Teatrze Robotycznym, gdzie aktorami były prawdziwe roboty. Wycieczka zakończyła się seansem kinowym w kinie 5D. Uczniowie obejrzeli film pt. "Podróż do wnętrza ziemi"”. W trakcie tej podróży na sali ruszały się fotele, wiał wiatr i tryskała woda. Było rewelacyjnie!



11 lutego: w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Sala gimnastyczna, udekorowana białymi, niebieskimi i srebrnymi ozdobami, przeobraziła się w zaczarowany pałac. Wypełniały ją postacie z baśni i filmów – na co dzień uczniowie klas I-III. Przerwę w tańcach wykorzystano na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uczniowie klas IV-VI bawili się po południu. Tu przeważały stroje dyskotekowe. W rytm modnych przebojów można było zaprezentować własne umiejętności taneczne. W trakcie zabawy uczniowie obejrzeli program przygotowany przez uczennice klas V, stypendystki Prezydenta Miasta Siedlce – Kalinę Radomyską, Anastazję Jodłowską i Wiktorię Ratyńską. Był to pokaz tańca nowoczesnego. Być może niektórzy, oglądając występ koleżanek, podjęli decyzję o doskonaleniu własnych umiejętności?



30 stycznia: grupa studentów III roku pedagogiki społeczno - wychowawczej z resocjalizacją Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach pod opieką mgr Katarzyny Marciniak - Paprockiej przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas pierwszych. Swoją obecnością zaszczyciły nas: pani prof. dr hab. Tamara Zacharuk oraz pani dr Beata Bocian. W pierwszej części programu uczniowie obejrzeli scenki dotyczące profilaktyki zdrowego odżywiania przygotowane przez starszych kolegów: "Historia Króliczka Jacusia, który poznał smak słodyczy", "Wizyta u lekarza", "Kino w łazience", "Historia czarownicy, która spotkała czyste dzieci". Dzieci chętnie brały udział w rozmowach kierowanych dotyczących przedstawień oraz z uśmiechem śpiewały nowo poznane piosenki o zdrowiu. W drugiej części programu uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach z zakresu profilaktyki zdrowego odżywiania.


21 - 22 stycznia: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Na tę okoliczność wszystkim babciom i dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i ... (niech każdy doda coś od siebie i nie zapomni ich złożyć).

16 - 29 stycznia:
ferie zimowe.


W czasie ferii (od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie) Uczniowski Klub Sportowy "Czwórka" przy Szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach zorganizował dla uczniów naszej szkoły półzimowisko. Wzięło w nim udział 60 uczniów, a opiekę nad nimi sprawowało czterech doświadczonych nauczycieli. Były to panie: Barbara Chomicka, Edyta Malewicz, Marta Kamiejsa i Monika Szczęch. Program półzimowiska "W Sopelkowej Grocie" był bardzo bogaty i interesujący. Dzieci uczestniczyły w:
• wycieczce po Siedlcach z przewodnikiem;
• wyjazdach na basen;
• wyjściu do kina;
• zwiedzaniu Muzeum Diecezjalnego;
• multimedialnych zajęciach w Bibliotece Publicznej przy ulicy Młynarskiej poświęconych Alfredowi Szklarskiemu;
• zimowych zabawach w „ Krainie Przygód” połączonych z jazdą na skuterach śnieżnych i kiełbaską z grilla;
• Sopelkowym Festiwalu Talentów „ Moje hobby”;
• zajęciach plastycznych, tanecznych, sportowo- ruchowych, pląsach itp.;
• balu karnawałowym połączonym z wyborem miss i mistera balu.

Poza profesjonalną opieką i atrakcjami dzieci zapewnione miały drugie śniadanie oraz obiad.
Na zakończenie półzimowiska każde dziecko otrzymało dyplom uczestnika półzimowiska "W Sopelkowej Grocie" oraz paczkę, w której znajdowały się drobne upominki rzeczowe uzyskane od sponsorów oraz słodycze.
Miłym akcentem kończącym półzimowisko były wesołe okrzyki zadowolonych dzieciaków oraz słowa uznania i podziękowania od rodziców.



23 grudnia - 1 stycznia: przerwa świąteczno-noworoczna.


12 grudnia: członkowie SKC nr 30 z SP nr 4, pod opieką Teresy Szyby, uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w SP nr 11.
Zwiedziliśmy Muzeum Jana Pawla II pod przewodnictwem opiekuna SKC ze Sp nr 11 Pani Hanny Okrzos.
Następnie przy świątecznie zastawionym stole przystąpiliśmy do wspólnego posiłku. Przybył również Ksiądz Marek Bieńkowski, zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej, który opowiedział nam o pracy wolontariuszy, a także poprowadził zabawy integracyjne.



6 - 8 grudnia: Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji klasa III A pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Kulickiej zorganizowała kiermasz świąteczny, który trwał w dniach 6- 8 grudnia 2011 r.
Wszystkie artkuły dzieci wykonały wspólnie z rodzicami. Można było kupić różnego rodzaju ozdoby choinkowe, jak bombki, aniołki, gwiazdy, karty świąteczne. Oko przyciągały kolorowe choinki oraz interesujące stroiki. Duże wrażenie robiły składanki z papieru, między innymi łabędź zrobiony z 400 elementów.
Nie zabrakło też wyrobów koronkowych oraz strojnych wisiorków, korali i kolczyków. Można było kupić nawet drzewko szczęścia.
Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i rodziców. Uzyskane pieniądze przeznaczono na zorganizowanie wycieczki dla uczniów klasy III A. Impreza ta była okazją do rozwijania zainteresowań oraz zdolności uczniów. Niewątpliwie wpłynęła też na kształcenie umiejętności organizatorskich oraz uczenie gospodarności i oszczędności.

30 listopada: świetlica szkolna zamieniła się w magiczne miejsce: tajemnicze dekoracje, symbole wiedzy tajemnej (koty, czarownice, nietoperze), na stołach zapalone świece. Rozpoczął się dzień wróżb, czarów, przepowiedni i zaklęć, czyli czas dobrej zabawy w magicznej atmosferze. W tym dniu uchylone zostały wrota do nieznanej przyszłości. Uczniowie bawili się wspólnie żartobliwymi wróżbami:

  • "Magiczne kubki"
  • Wróżba z butelką
  • "Kim będę w przyszłości"
  • Wróżba z kolorów
  • Wróżba "mowa kwiatów"
  • Wróżenie z kości do gry
  • Magiczne kamienie
  • Wróżenie z kart
  • Wróżby z monetami
  • Lanie wosku

Imprezę andrzejkową przybliży Państwu krótka prezentacja, którą jeśli chcecie zobaczyć należy pobrać ( tutaj) i uruchomić na swoim komputerze. Zapraszamy.



28 listopada: każdego roku 26 listopada "Czwórka" obchodzi wielkie święto - Dzień Patrona. Z tej okazji w poniedziałek 28 listopada klasa 3a, chcąc podkreślić piękno twórczości Adama Mickiewicza – Patrona Szkoły, przygotowała inscenizację bajek poety. Uczniowie wykazali się zdolnościami artystycznymi i wcielili się w postaci zwierząt: lisa, psa, wilka, kozła, niedźwiedzia.
Pod czujnym okiem pani Anny Kulickiej przedstawili sceny, ilustrujące trzy bajki: "Przyjaciele", "Pies i wilk", "Lis i kozioł", których uniwersalny morał, wygłoszony przez narratora, z pewnością trafił do widzów.
Uroczystość przebiegała w podniosłym, a jednocześnie radosnym nastroju, który podkreśliła oprawa muzyczna w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką pani Agnieszki Szymani. W celu zaakcentowania wielkości i nieprzemijających wartości poezji naszego Wieszcza została zaśpiewana między innymi "Pieśń Filaretów".
Następnie swój program artystyczny zaprezentowała klasa 5 c. Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza odbyła się w Kąciku Patrona, gdzie Pan Dyrektor Przemysław Anusiewicz zapalił znicz, a delegacja uczniów złożyła kwiaty pod popiersiem Adama Mickiewicza. Druga część odbyła się na sali gimnastycznej.
Do znakomitego występu swoich podopiecznych przygotowała Pani Anna Szostak. Piątoklasiści, wspierani przez chór szkolny pod opieką Pani Agnieszki Szymani, przedstawili fragmenty ballad: "Świtezianka", "Romantyczność" i "Pani Twardowska", rapowany życiorys Adama Mickiewicza i wspomnienie jego przyjaciół.
Podobnie jak w poprzednich latach w obu częściach akademii uczestniczyli zaproszeni goście - delegacja nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół w Żelkowie.


27 listopada: Koło Caritas działające w naszej szkole we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowało zbiórkę żywności. Akcja prowadzona była w październiku i listopadzie tego roku. Dzięki wsparciu i motywacji Opiekunów Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Caritas, wszyscy uczniowie z zaangażowaniem i nieskrywaną radością włączyli się w tę akcję. Żywność została przekazana na rzecz jadłodajni dla ubogich prowadzonej przez Caritas Diecezji Siedleckiej. W imieniu potrzebujących i tych, którzy prowadzą jadłodajnię bardzo dziękujemy za Wasze poświecenie i hojność. Składamy również serdeczne podziękowania Waszym Rodzicom, wiemy, że ta akcja była tak udana dzięki ich ogromnemu wsparciu. Podczas dwumiesięcznej akcji udało nam się wspólnie zebrać ok. 160 kg żywności. Razem możemy więcej.

Opiekunowie SU i SKC



22 listopada: uczniowie z klas 4, 5 i 6, pod opieką pań: Hanny Sadowskiej, Jolanty Niewęgłowskiej i Marty Kamiejsy, pojechali na wycieczkę do Warszawy. Na początek zaplanowany był spacer po Powązkach. Większość uczestników była tam po raz pierwszy. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o ludziach tam pochowanych, symbolice pomników i roli, jaką pełnił ten cmentarz w czasie zaborów. Kolejnym punktem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik. Przez trzy godziny uczniowie mieli okazję wziąć udział w doświadczeniach tłumaczących prawa fizyki, psychologii i wielu innych. Po powrocie do domu uczniowie z pewnością mieli co opowiadać.



21 listopada: ROK ŚW. MAKSYMILIANA. Z inicjatywy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Warszawskiej Prowincji oo. Franciszkanów rok 2011 został ogłoszony Rokiem św. Maksymiliana – męczennika Auschwitz. 14 sierpnia bieżącego roku minęła bowiem 70 rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Pod takim hasłem odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska, Szkoły Podstawowe wystartowały w kategorii plastycznej. Nasi uczniowie wykonali różnymi technikami prace plastyczne o św. Maksymilianie. Laureatem I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej w kategorii wypalanie na desce został Szymon Trochimiak - uczeń klasy Vc ( tutaj możecie obejrzeć Jego pracę). Szymkowi gratulujemy zwycięstwa i życzymy opieki, mądrości i wrażliwości w duchu św. Maksymiliana.

15 listopada: w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się uroczystość "Pasowania na Świetlika".
Impreza rozpoczęła się od części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas pierwszych, poprowadzonej przez uczennicę klasy drugiej - Alicję Śledź. Następnie dzieci wzięły udział w różnych konkurencjach. Były to: próba Kopciuszka, tor przeszkód, próba smaku, próba wygimnastykowania języka, próba uśmiechu, próba twórczości, próba dotyku, próba precyzji oraz próba wiedzy. Po zaliczeniu konkurencji, pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz zostali pasowani na Świetlika przez Panią dyrektor Annę Plutę.


Został wręczony dyplom za zaprojektowanie herbu świetlicy. Zwycięzcą konkursu został Jarek Siek z klasy I c.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „Piosenkę Świetlików”.
Imprezę przybliży Państwu krótka prezentacja, którą jeśli chcecie zobaczyć należy pobrać ( tutaj) i uruchomić na swoim komputerze. Zapraszamy.



11 listopada: przypadła 93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości związane z tym dniem odbyły się w naszej szkole dzień wcześniej. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w niezwykłej lekcji historii. Klasy młodsze obejrzały przedstawienie pt. "W losie Ojczyzny swej wziąć udział", przygotowane przez klasę 2d pod kierunkiem wychowawczyni p. Barbary Chomickiej. Celem było ukazanie bohaterstwa ludzi walczących o niepodległość kraju oraz budzenie szacunku i wdzięczności dla nich. Wiersze, pieśni, scenografia i stroje w obrazowy sposób wprowadziły i przybliżyły najmłodszym dzieciom fragment dziejów narodu polskiego. Na zakończenie uczniowie zatańczyli taniec narodowy "Polonez" do muzyki Wojciecha Kilara. Podczas akademii uczniowie mieli możliwość wysłuchania pieśni w wykonaniu uczniów klasy IIIb, przygotowanych przez panie Joannę Całkę i Edytę Malewicz.
Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w uroczystym zaprzysiężeniu Samorządu Uczniowskiego. Nowym przewodniczącym została Julia Biardzka z 6a, pierwszym zastępcą: Julia Latecka z 5a, drugim – Robert Jóźwiuk z 4a. Pan dyrektor przekazał im symboliczny klucz do szkoły podkreślając, że odtąd są jej współgospodarzami. Kolejnym ważnym momentem było wręczenie dyplomów uczniom – stypendystom Prezydenta Miasta Siedlce. Ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Stypendystami zostali: Alicja Wiligórska z 5a, Alina Nowakowska z 5c, Magdalena Krzymowska z 5c, Jakub Kielak z 5b, Szymon Trochimiak z 5c, Julia Latecka z 5a. Stypendia otrzymało także dwoje naszych absolwentów: Justyna Stankowska i Marcin Mularzuk.
Następnie uczniowie obejrzeli akademię zatytułowaną "Czy tu jest jeszcze Polska?" przygotowaną pod kierunkiem p. Jolanty Niewęgłowskiej. Brali w niej udział uczniowie z klas 6a, 5a i 5b. Rozmowa współczesnych Polaków – Patrycji Lubelskiej i Adama Steca z "duchami" dawnych bohaterów granych przez m.in. Wiktorię Soszyńską i Piotrka Wysokińskiego, miała przybliżyć uczniom dzieje Polski oraz skłonić do zastanowienia nad własnym postrzeganiem patriotyzmu. Widzowie mieli m.in. możliwość zapoznania się z dziejami granego przez Janka Mateńkę trzynastoletniego Antosia Pertykiewicza , bohatera, który wśród innych Orląt Lwowskich, walczył o wolność. Zginął w 1919 roku i został pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari. Uroczystość przeplatana była piosenkami przygotowanymi pod kierunkiem p. Joanny Całki np. "Rozkwitały pąki białych róż" pięknie wykonaną przez Adę Wąsowską czy "Niepodległość – trudne słowo" zaśpiewaną przez Julkę Celińską, Jowitę Osiak i Olę Kuklę. Na koniec chór szkolny, przygotowany przez p. Agnieszkę Szymani, przypomniał najładniejsze pieśni patriotyczne. Całość uroczystości prowadziła Julia Latecka.



24 października: w Urzędzie Miasta, wręczono stypendia Prezydenta Miasta Siedlce. Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i sporcie na szczeblu krajowym lub międzynarodowym otrzymali stypendium I stopnia.
Z naszej szkoły były to dwie osoby: Aleksandra Rak z 5c oraz Anna Solka z 5a. Razem z uczennicami gratulacje od Prezydenta Wojciecha Kudelskiego i przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miasta Lecha Poducha przyjmowali także ich rodzice.
Serdecznie gratuluję stypendystom i ich rodzicom. - powiedział prezydent Kudelski - Zdaję sobie sprawę, że rozwijanie talentu kosztuje masę wyrzeczeń. Nie zawsze macie czas na spotkania z rówieśnikami i zwyczajne lenistwo. Nauka kosztuje też w wymiarze materialnym i mam nadzieję, że te skromne gratyfikacje pozwolą wam na zakup potrzebnych książek, czy programów komputerowych. Jeszcze raz gratuluję i muszę podkreślić, że jesteście elitą naukową siedleckich szkół i to od was zależy jak swoje talenty i dary spożytkujecie i kim będziecie w przyszłości.



17 października: XI Dzień Papieski przebiegający pod hasłem "Jan Paweł II – człowiek modlitwy" był uroczyście obchodzony w naszej szkole w dniu 17 października 2011r. Akademie upamiętniające życie, nauczanie i dzieło modlitwy Jana Pawła II przygotowały zespoły klas 5b i 3c pod kierunkiem s. Józefy Kwiatkowskiej, p. J. Całki, p. A. Kordys, p. M. Marciszewskiej. Kolejne pokolenie uczniów naszej szkoły przypomniało sobie, jak potężne było dzieło modlitwy, przyjaźni z Bogiem i wiary Ojca świętego. Podczas akademii koncertowały uczennice klasy 3a. Ze wzruszeniem i łzą w oku słuchaliśmy "Barki" – umiłowanej pieśni Ojca św., a także pieśni "Wadowice" oraz "Nie lękajcie się". Artyści "papieskiej" akademii delektowali się również smakowitymi wadowickimi kremówkami. Z nutą wdzięczności dla Jana Pawła II i Jego wielkiego człowieczeństwa oraz pewnością, że modlitwa naszego Wielkiego Polaka będzie nam zawsze wiernie towarzyszyć opuszczaliśmy salę gimnastyczną po zakończonej akademii.


17 października: Wiktoria Ratyńska z klasy 5a zadebiutowała jako poetka. Jej wiersz wysłany został przez polonistkę, panią Jolantę Niewęgłowską, na konkurs "Potęga Słowa", który został zorganizowany przez Bibliotekę Miejską w Siedlcach z okazji Dnia Papieskiego. Utwór zdobył uznanie komisji, która przyznała Wiktorii wyróżnienie. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się 17 października. "Jury postanowiło nagrodzić wypowiedzi oryginalne, najciekawiej rozwijające temat konkursu, jednocześnie piękne literacko" – mówił przewodniczący jury prof. Zbigniew Lisowski. – "Doceniło zarówno pomysł artystyczny, kompozycję, trafny dobór środków stylistycznych, jak i głębię przekazu oraz umiejętność sugestywnego odzwierciedlania fascynacji słowem Ojca Świętego."
Pan Wojciech Kudelski - Prezydent Miasta Siedlce wręczył Wiktorii piękny album ze zdjęciami Jana Pawła II. Na koniec laureaci odczytywali swoje prace. Podniosły charakter uroczystości podkreślił koncert skrzypcowy w wykonaniu pana Macieja Szuksztula.



13 października: w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Przygotowali ją uczniowie klasy III b pod opieką wychowawczyni - Edyty Malewicz. Uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki, w których podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Na koniec uroczystości na ręce Pana Dyrektora złożono kolorową laurkę, która powstawała podczas trwania akademii. Na zakończenie wszyscy odśpiewali swoim nauczycielom "Sto lat". Dzień Komisji Edukacji Narodowej przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań i życzeń.

Opracowała Zuzanna Kielak kl. III b



11 października: tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie 77 uczniów trzech klas pierwszych. Nasi najmłodsi złożyli uroczystą przysięgę, powtarzając jej słowa za wychowawczynią klasy Ia Panią Anną Dyńką. Ślubowali na Sztandar Szkoły, który został wcześniej opisany przez wychowawczynię klasy Ib Panią Halinę Matułę. Każdy Pierwszak został pasowany przez Dyrektora Pana Przemysława Anusiewicza na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach za pomocą pokaźnych rozmiarów wiecznego pióra. Uczniowie klas pierwszych na pamiątkę tego szczególnego dnia otrzymali tarcze szkoły z rąk Pani Dyrektor Anny Pluty. Następnie złożyli swoje "papilarne podpisy" w Złotej Księdze Ślubowań.
Niespodziankę dla wszystkich, a szczególnie dla wychowawczyń klas pierwszych przygotował Pan Dyrektor. Panie zostały pasowane na wychowawców klas pierwszych tym samym piórem, co ich wychowankowie oraz otrzymały pamiątkowe tarcze naszej szkoły.
Uczennice klas starszych przywitały w gronie uczniów "Czwórki" wszystkich nowo zaprzysiężonych pierwszoklasistów. Uroczystość zgromadziła na sali gimnastycznej naszej szkoły wielu gości, a wśród nich: rodziców uczniów klas pierwszych, ich starsze i młodsze rodzeństwo, krewnych i przyjaciół. Wszyscy z uwagą wysłuchali części artystycznej zaprezentowanej przez dzieci, a przygotowanej pod kierunkiem wychowawczyń klas pierwszych.
Uroczystość prowadziła i czuwała nad oprawą muzyczną wychowawczyni klasy Ib.
I w ten sposób tradycji szkoły stało się zadość.
Na długo ten radosny dzień zostanie w pamięci Pierwszaków i ich bliskich.



11 października: klasy drugie pod opieką swoich wychowawców wyjechały na wycieczkę do Lublina. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu teatralnego pt.” Kalosze szczęścia” oraz zwiedzenie Skansenu Wsi Lubelskiej.
Przedstawienie „Kalosze szczęścia” oglądaliśmy z zapartym tchem. Była to adaptacja baśni H. CH. Andersena, opowiadająca o marzeniach i dążeniu człowieka do szczęścia.
W skansenie mieliśmy możliwość zobaczenia wesela chłopskiego z XIX wieku. Była to plenerowa inscenizacja zapisu obrzędu Oskara Kolberga, którą przedstawili uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem. Oprócz inscenizacji zobaczyliśmy, w jaki sposób działał wiatrak z Zygmuntowa, jak była zbudowana chałupa garncarza i zagroda chłopska. Mogliśmy również nakarmić domowe ptactwo. Potem przewodniczka zaprowadziła nas do malutkiego, zabytkowego kościółka, w którym w wielkie święta w dalszym ciągu sprawowane są Msze święte. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że wycieczka nam się udała.



( film z pobytu naszych piłkarzy nakręcony przez TVP)

4-7 października: uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale ogólnopolskim II Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska, który odbył się w Warszawie.
Nasi zawodnicy w składzie: Gochnio Kamil 5 b, Budzyński Tomasz 5 a, Lubelski Hubert 4 a, Lubelski Milosz 2 b, Sadokierski Gracjan 4 a, Rosołek Maciej 4 a, Woliński Przemek 4 c rozegrali 6 spotkań plasując się na 12 miejscu ( tabele z wynikami).
W turnieju zagrało 16 mistrzów województw wyłonionych w trakcie eliminacji z ponad 15 tysięcy drużyn złożonych z 150 tysięcy zawodników.
Miłym akcentem podczas pobytu była wizyta na Stadionie Narodowym i spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem, oraz oglądanie meczów finałowych na warszawskim Torwarze w obecności 4 tysięcy widzów, transmitowanych przez TVP Sport.
Naszym małym bohaterom serdecznie gratulujemy i życzymy wywalczenia pierwszego miejsca za rok.



filmik z zawodów

1 października: nasza drużyna chłopców młodszych UKS 4 Siedlce wygrywając finał wojewódzki z Młodymi Jastrzębiami Warszawa 5: 0 awansowała do finału krajowego II Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.
Finały odbędą się w Warszawie w dniach od 4 do 8 października. Życzymy wygranych i tak jak w finale wojewódzkim zajęcia I miejsca.

Trzymamy kciuki!



1 września: o godz. 11.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach. Na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, ich rodzice, dziadkowie, prawni opiekunowie oraz nauczyciele. W inauguracji udział wzięli również przedstawiciele władz miasta: zastępca dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty – Joanna Kaniuk, prezes ZNP – Maria Szmeja oraz przewodniczący Rady Miasta Siedlce – Piotr Karaś.
Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta.
Ceremoniał rozpoczęcia roku szkolnego poprowadziła pani Teresa Szyba. Po komendzie „Baczność” został wprowadzony sztandar szkoły, a następnie został odśpiewany przez zgromadzonych hymn państwowy i szkolny.
Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły – Przemysław Anusiewicz, który przywitał wszystkich serdecznie. Przypomniał również wszystkim o wydarzeniach 1 września i żołnierzach poległych w obronie kraju. Na koniec swojego przemówienia wszystkim uczniom życzył sukcesów, motywacji i zapału do pracy w nowym roku szkolnym.
Na zakończenie apelu uczniowie klas szóstych pod kierunkiem pani Joanny Całki zaprezentowali krótką część artystyczną witając nowy rok szkolny.



W czasie wakacji trwały remonty, zmiany i naprawy.


Wydarzenia z lat 2009-2011