W szkolnym ogródku zostały już posadzone nowe warzywa. Rośnie cebula, szczypior, wypatrujemy już pierwszych listków ogórków i rzodkiewek. Uporządkowaliśmy skrzynie z truskawkami i dosadziliśmy nowych ziół: tymianek, rozmaryn i bazylię.
Tymianek stosowany jest powszechnie w kuchni, jako przyprawa do różnego rodzaju mięs, ryb, warzyw, ale i deserów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z potencjału tej rośliny. Ma ona szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Znana jest już od czasów starożytnych. Wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W naturalnej medycynie wykorzystywany jest do leczenia dolegliwości układu pokarmowego i moczowego.
Rozmaryn to dobrze znana przyprawa używana głównie do doprawiania mięs. Jednak olejek rozmarynowy z powodzeniem stosuje się w medycynie naturalnej, gdyż wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Rozmaryn między innymi obniża poziom cukru we krwi czy łagodzi bóle żołądka.
Bazylia stała się jednym z najbardziej znanych ziół, wykorzystywanych nie tylko w kuchni, ale i medycynie. Poprawia smak i aromat potraw, ale również zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przez co ułatwia przemianę materii, dlatego warto ją spożywać w przypadku niestrawności.
Działa rozkurczowo i kojąco, ułatwia przyswajanie niektórych składników odżywczych spożywanych produktów. Jest bogatym źródłem witamin A, C, B5 oraz składników mineralnych, tj. wapnia i magnezu.
Paulina Jakimowicz