Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza

Comenius Partnerskie Projekty Szkół

Od września 2011 r. Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach przystąpiła do międzynarodowego projektu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Jest to element programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Progrmme).Comenius to program edukacyjny, który powstał z inicjatywy Wspólnoty Europejskiej. Projekt będzie realizowany do 2013 roku.

Celem Programu Comenius jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich, zrozumienia jej wartości jak również pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Projekt realizowany w naszej szkole nosi tytuł "C.A.L.E.N.D.A.R. – Naturalne i historyczne dziedzictwo narodowe". Projekt zakłada wzajemne poznanie się dzieci ze szkół partnerskich przez realizację wspólnych zadań. Naszymi partnerami są szkoły z Niemiec, Hiszpanii, Włoch oraz Grecji. Podejmując działania uczniowie poznają rówieśników z Europy, ich szkoły, miasta i kraj. Projekt realizowany będzie w określonych grupach, które pod nadzorem nauczyciela wykonają zaplanowane przedsięwzięcia. Poszczególne grupy ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie będą ze sobą współpracować. Szkolnym koordynatorem jest pani Joanna Całka. We współpracy z panią Agnieszką Kordys, Agnieszką Smolińską i nauczycielami naszej szkoły będą nadzorowały realizację projektu. Językiem komunikacji projektu jest język angielski, tak więc uczniowie będą mieli okazję praktycznie wykorzystać umiejętności zdobywane na lekcjach językowych.
Program Comenius to ogromne i ważne dla szkoły przedsięwzięcie. Wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony nauczycieli i uczniów, ale wierzymy, że warto to robić. Nagrodą za wytężoną pracę będzie niewątpliwie nowa wiedza, satysfakcja uczniów i nauczycieli oraz możliwość podzielenia się zdobytym doświadczeniem podczas spotkań z partnerami. Najbliższe już w maju 2012 roku w Hiszpanii, kolejne u nas w Polsce na początku roku szkolnego 2012/2013, w styczniu 2013 roku spotkamy się w Grecji i ostatnie, podsumowujące i chyba najważniejsze, we Włoszech. Mamy nadzieję, że w czasie tego spotkania, w 2013 roku, pokażemy jak wiele udało nam się osiągnąć.

W dniach 28.11 – 02.12.2011 r. nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu w ramach programu europejskiego Comenius. Spotkanie odbyło się w Wuppertal w Niemczech. Naszą szkołę reprezentowały szkolny koordynator projektu pani Joanna Całka – nauczyciel języka niemieckiego oraz pani Agnieszka Kordys – nauczyciel języka angielskiego. Na spotkanie przyjechali reprezentanci wszystkich szkół zaangażowanych w projekt, t.j. Grecji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Głównym celem spotkania było utworzenie wspólnego planu przyszłej pracy, podzielenie obowiązków pomiędzy poszczególnych partnerów, wybór loga projektu, koncepcja kalendarza – produktu końcowego, zaplanowanie następnych wizyt, na których będą prezentowane rezultaty wykonywanych działań, zorganizowanie komunikacji uczniów między sobą, wybór koordynatora projektu.
Wizyta w Wuppertal przybliżyła nam wszystkim szkołę naszych niemieckich partnerów. Szkoła prezentowała się imponująco. W czasie pobytu w Niemczech mieliśmy także okazję zwiedzić kilka ciekawych miejsc takich jak muzeum Neadrentalczyków, muzeum wczesnego przemysłu, miasto Düsseldorf oraz przepiękną Kolonię, która wywarła duże wrażenie.
Pierwsza wizyta w Niemczech zapadnie nam zapewne na długo w pamięci, dzięki wszystkim atrakcjom, jakie nam przygotowano. Jednakże teraz po powrocie należy zająć się kolejnymi obowiązkami w ramach realizacji projektu.

W dniach 23.04 – 27.04.2012 r. odbyło się drugie spotkanie w związku z programem europejskim Comenius, w którym uczestniczy nasza szkoła. Wspólnie z nauczycielami z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Grecji pracujemy nad projektem zatytułowanym: "C.A.L.E.N.D.A.R. – Naturalne i historyczne dziedzictwo narodowe". Tym razem spotkaliśmy się w Hiszpanii, w Kordobie. Naszą szkołę reprezentowały panie: Joanna Całka, szkolny koordynator ds. projektu, Agnieszka Kordys, Marzena Marciszewska, Barbara Chomicka, Jolanta Niewęgłowska i Marta Kamiejsa. Spotkania odbywały się w szkole La Soledad w Villafranca oraz w Teacher Training Center w Kordobie. Mieliśmy możliwość podzielenia się spostrzeżeniami na temat dotychczasowych prac w ramach projektu, wymiany pomysłów jak bardziej zaangażować uczniów i zaplanować dalsze prace. Oprócz tego zapoznaliśmy się z hiszpańskim systemem szkolnym. Uczniowie hiszpańscy przygotowali dla nas przedstawienia i prezentacje. Wszystkim bardzo się podobały, szczególnie skojarzenia z poszczególnymi krajami. Polska kojarzy się młodym Hiszpanom z Mikołajem Kopernikiem. Film z tej prezentacji możecie obejrzeć poniżej.

Oprócz prac nad projektem nasi gospodarze starali się pokazać nam piękno swojego kraju i kultury. Obejrzeliśmy najważniejsze zabytki Kordoby i okolic: Mezquita, Alkazar, Madinat al-Zahra. Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tańca flamenco, spróbować potraw regionalnych, zobaczyć ukwiecone podwórka – patio, typowe dla Andaluzji.
Bardzo ciekawe były dla nas rozmowy z nauczycielami z różnych państw na temat ich systemów edukacji i problemów uczniów. Kolejne spotkanie w październiku, w Grecji.

Strona domowa | Z życia szkoły | O nas | Pracownicy | Dla uczniów i rodziców | Mapa witryny